Hakim ve savcıların koruma sayılarında değişiklik

Hakim ve savcıların koruma sayılarında değişiklik

Hakim ve savcıların koruma sayılarında değişiklik

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalara bakan mahkemelerin başkan, hakim ve savcılarının da aralarında bulunduğu bazı hakim ve savcıların koruma sayılarında değişiklik yapıldı. Bazılarının 2 olan koruma sayısı 1'e düşürüldü, bazılarının iki koruması da geri çağrıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aralarında Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalara bakan mahkemelerin başkan, hakim ve savcılarının da aralarında bulunduğu bazı hakim ve savcıların koruma sayılarında değişikliğe gidildi.

Bazılarının 2 olan koruma sayısı 1'e düşürüldü, bazılarının 2 koruması da geri çağrıldı. İki koruması da alınanların koruma durumu 'çağrılı korumaya' çevrildi. Araç tahsis edilenlerin araçları da geri alındı.

Bugün polis tarafından hakim ve savcılara tebliğ edilen yazılarda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında koruma tahsil edilen hakim ve savcıların koruma durumunun, 29 Nisan 2014 tarihinde Koruma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yeniden ele alındığı belirtildi.

Hakim ve savcılara bugün tebliğ edilen yazılarda, 29 Nisan tarihli bu değişikliğe Bakanlık tarafından 17 Mayıs tarihinde 'olur' verildiği kaydedildi. Bakanlığın olur verdiği değişiklik üzerine bugün harekete geçen İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü, koruma durumu değişen hakim ve savcılara tebligat yaparak yeni koruma durumlarını bildirdi.
 
Konunun muhatabı Hakim ve Savcılara gönderilen yazılarda kararların “2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 20'inci maddesine göre çıkartılan Koruma Hizmetleri Yönetmeliği'nin ilgili maddelerine istinaden 29 Nisan 2014 tarihinde toplanan Merkez Koruma Komisyonu'nda koruma ile ilgili durumunuz görüşülerek ..... şeklinde karar verilmiştir" denildi.
 
ERGENEKON HAKİMLERİNİN KORUMASI 1'E DÜŞÜRÜLDÜ
Koruma durumu değişenler arasında Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalara bakan hakimler ve bu davaların duruşmalarına giren savcılar da bulunuyor. Edinilen bilgiye göre Ergenekon davasına karara bağlayan ve sonradan kapatılan Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler Sedat Sami Haşiloğlu ve Hüsnü Çalmuk'un 2 olan koruma sayıları 1'e düşürüldü. Özese'ye tahsis edilen araç da geri alındı.
 
SAVCILARA 'ÇAĞRILI KORUMA'
Bu davada duruşma savcılığı yapan Nihat Taşkın'ın iki koruması da alındı. Taşkın'ın koruma durumu, 'çağrılı korumaya' çevrildi. Yani Taşkın, bir tehdit öngördüğünde çağrı merkezini arayarak tehdit süresince korunacak, tehdit ortadan kalkınca korumaları geri alınacak. Yine Ergenekon davasında duruşma savcılığı yapan Mehmet Ali Pekgüzel'in 2 olan koruma sayısı 1'e düşürüldü, tahsis edilen aracı geri alındı.  
 
BALYOZ HAKİMLERİNİN DE KORUMASI 1'E DÜŞÜRÜLDÜ
Balyoz davasına bakan üye hakimler Ali Efendi Peksak ile Murat Üründü'nün de koruma sayısı 2'den 1'e düşürüldü. Üründü banka davalarına bakan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olarak görev yapıyor. Balyoz davasının duruşma savcısı Hüseyin Kaplan'ın 2 koruması da geri çağrıldı. Savcı Kaplan'ın koruma durumu Ergenekon savcısı Taşkın gibi 'çağrılı korumaya' çevrildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ARACI GERİ ÇEKİLDİ
Poyrazköy davasına bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu'nun 2 olan koruma sayısı da 1'e düşürüldü ve aracı geri çekildi. Abdurrahmanoğlu, şimdi İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığını yapıyor. Kapatılan Özel Yetkili 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Nurettin Ak'ın da 2 olan koruma sayısı 1'e düşürüldü. Nurettin Ak, çete davalarına bakan Özel Yetkili 9. Ağır Ceza Mahkemesi kapatılınca İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanmıştı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber