hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hasan Ferit Gedik cinayeti davasında 'çete lideri' tahliye edildi

  Hasan Ferit Gedik cinayeti davasında çete lideri tahliye edildi
  expand
  KAYNAK DHA

  Maltepe Gülsuyu'nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşünde Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesine ilişkin görülen davada, çete lideri olmakla suçlanan Mesut Tarhan tahliye edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maltepe  Gülsuyu'nda, 2013 Eylül'ünde mahallede faaliyet gösteren uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşü sırasında Hasan Ferit Gedik'in ateş açılarak öldürülmesi ve  çok sayıda kişinin de yaralanmasına ilişkin görülen davada, çete lideri olmakla suçlanan Mesut Tarhan tahliye edildi.

  Hasan Ferit Gedik davası sanığı duruşmada taş fırlattı

  Yoğun güvenlik önlemi alındı

  Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 29. celsesi görülen "kapalı" duruşmaya 6'sı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu B blok -3. katta asansörler iptal edildi. Adliye içinde de polis ekipleri hazır olarak bekledi.

  Hasan Ferit Gedik davasında tahliye ve erteleme

  'Silahı kim, hangi amaçla kullandı?'

  Duruşmada Cumhuriyet Savcısı dosyayı incelediğini belirterek Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi, Gökhan Aktaş'ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinden ele geçirilen kovanların daha önce Ayhan Koca'nın ikametine ateş edilmesi olayında kullanıldığının belirtildiğini kaydetti. Bu olaylara ilişkin suç evraklarını Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden isteyen savcı, silahların olay tarihlerinde kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı yönünden hazırlanan evrakların da emniyetten istenmesini talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sanıktan avukata tehdit: "Dışarı çıkınca göstereceğim"

  'Çete yok, mahalleden arkadaşız'

  Taraf avukatları ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep ederken tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, "38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul'da değildim. Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız" dedi.

  'Ben neden silah taşıyorum kimse sormuyor'

  Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Emrah Ok ise, "Ben neden silah taşıyorum kimse sormuyor. Kapımın önünde 3 kez silahlı saldırıya uğradım. Gülsuyu mahallesinde silahlı, maskeli gezen insanlar var. DHKP-C terör örgütü beni ve ailemi tehdit ediyor. Biz çete değiliz. Aynı mahallede oturuyoruz" diye konuştu.

  Söz alan diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

  Duruşma ertelendi

  Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen Mesut Turhan'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart tarihine erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow