hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hasan Ferit Gedik davasında 1 tahliye

  Hasan Ferit Gedik davasında 1 tahliye
  expand

  Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasına ilişkin 12'si tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, mahkeme heyeti bir tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anadolu 10 Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 12 tutuklu sanık ile 4 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Kamu güvenliği gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya, basın mensupları ve izleyiciler de alınmadı.

  Duruşmada beyanı alınan Hasan Ferit Gedik'in dedesi Mustafa Meray, sanıkların tümünden şikayetçi olduğunu belirterek, cezalandırılmalarını istedi.

  Olay sırasında yaralanan müştekilerden Gökhan Aktaş da olay tarihinde Maltepe'de bir markette çalıştığını anlatarak, şunları söyledi: "Akşam saatlerinde bir eylem olacağını basından öğrendim. Nişanlımla beraber ben de bu eyleme katıldım. Bu yürüyüşte ben de vardım. Silah sesi duydum. O esnada Hasan Ferit Gedik'in yerde kanlar içinde yattığını gördüm. Hava yeni kararmıştı. Ardından nişanlımı aramak için bir üst sokağa çıktım. Orada iki şahıs gördüm, ellerinde silah vardı. Bu kişiler bana 'burada ne geziyorsun' dediler. Ben de eylemde olduğumu söyledim. Sonrasını hatırlamıyorum. Bana silahla ateş etmişler."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahkeme Heyeti Başkanı Mahir Merdun, beyanının ardından Aktaş'a bu şahısların kim olduğunu sordu. Aktaş ise duruşma salonundaki sanıklardan Şahin Eren ile Zafer Turhan'ı gösterdi.

  Bunun üzerine söz alan sanık Zafer Turhan, "Aktaş oraya nişanlısıyla gezmeye geldiğini iddia ediyor. Ancak cebinden çıkan mermilerin ne işi var? DHKP-C'li ağabeyleri söylemiştir beni göstermesini" dedi.

  Sanık Şahin Eren de müşteki Aktaş'ın yalan söylediğini iddia ederek, "Kendisi gece vurulduğunu söylüyor. Gece vakti nasıl görmüştür. Ben böyle birşey yapmadım" diye konuştu.

  Mahkeme, tutuklu sanıklardan Nejdet Polat'ın tahliyesine, diğer 11 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  Savunması alınamayan 4 tutuksuz sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, sanıkların ses kayıtlarının dosyada bulunan tapelerdeki ses kayıtları ile karşılaştırılması amacıyla Polis Kriminal Dairesi'ne yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına hükmetti.

  Duruşma, 13 Temmuz'a ertelendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow