Hasarlı bina tespiti nasıl yapılır? İzmir hasarlı bina başvuru ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Hasarlı bina tespiti nasıl yapılır? İzmir hasarlı bina başvuru ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un "Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlere girebilirler" açıklamasından sonra İzmir'de yaşayanlar hasarlı bina tespiti nasıl yapılır? Hasarlı binalar nasıl anlaşılır? İzmir hasarlı bina başvuru ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır? sorularını araştırmaya başladı.

Geçtiğimiz gün İzmir’de yaşanan 6.6’lık deprem sonrasında 17 bina yıkıldı ve 180 civarı binada ağır hasar meydana geldi. Ev sahiplerinin birçoğu yetkililerden açıklama gelmeden evlerine girmedi. Beklenen açıklama Bakan Kurum’dan geldi.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ''Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalar kapsamında binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlere girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız'' dedi. Peki hasarlı bina tespiti nasıl yapılır? Binasına güvenmeyenler hasar tespiti için nereye başvuru yapacak mı? Sorgulama işlemi nereden yapılacak? Tüm detaylar haberimizde.

Hasarlı bina tespiti nasıl yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce, mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet, sel, heyelan, deprem gibi afetler sonrası afetin binaya verdiği hasarı, dünyanın her yerinde olduğu gibi gözlemsel olarak değerlendiriyor, sınıflandırılmasına yönelik hasar tespit işlemlerini yürütüyor.

İzmir hasarlı bina başvuru ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, afetler sonrası herhangi bir başvuru şartı aranmaksızın hasar tespit çalışmaları başlatılıyor. İzmir'de Bayraklı, Bornova ve Seferihisar ilçelerinde hasar tespit çalışmaları yapılacak.

30.10.2020 İzmir Depremi’nde hasar alan ve hasarlı olmasından şüphelendiğiniz binalarınıza, Bina Hasar Tespiti yaptırmak istediğiniz takdirde ise aşağıda yer alan kurumlara başvuru yapılabilmektedir.

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 Hattı

2- İzmir Büyükşehir Belediyesi 444 40 35 Hemşehri İletişim Merkezi

3- İzmir Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Santral - 0232 341 6800

4- Bayraklı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nde ve ilçe kaymakamlıklarında kurulan hasar tespit başvuru masaları

Ayrıca, DASK Deprem Sigortası olanlar, dosya açtırmak ve ödemeye esas hasar tespiti yaptırmak için Alo 125’i arayarak bilgi alabilirler.

Binalarında, evlerinde hasar tespiti yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa sonucu öğrenmek isteyen üyelerimiz hasartespit.csb.gov.tr adresinden TC Kimlik No veya adres bilgileri ile sorgulama yapabilirler.

İzmir’de hasar tespit çalışmalarını kim yapacak?

İzmir depremi sonrasında da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan 2'şer kişilik yaklaşık 600 ekip, öncelikle Bayraklı, Bornova ve Seferihisar'da hasar tespit çalışmaları yapacak. Diğer ilçelerde ise Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) kriz merkezine bağlı 17 irtibat bürosuna yapılacak başvurular sonrasında hasat tespit çalışmaları yürütülecek.

Hasarlı binalar için süreç nasıl işleyecek?

Hasar tespit sürecinde binalara verilen hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılmasına ilişkin verilen değerlendirme raporları sonuçları, muhtarlıklar ve/veya kaymakamlıklarda 30 gün süre ile ilan edilmek üzere askıya çıkarılacak. Vatandaşlar, açıklanan sonuçlara, askıya çıktığı gün itibarıyla 30 günlük yasal sürede AFAD İl Müdürlüğüne ya da kaymakamlıklara dilekçeyle itiraz edilebilecek.

Acil yıkılacak binalar ilan edildikten sonra 3 gün içerisinde kat maliklerinin itirazı olursa tekrar inceleme yapılacak, tekrar acil yıkılacak kararı verilirse ya da itiraz olmazsa bu binaların, yetkili kurumlarca yıkımları gerçekleştirilecek. Ayrıca fen ve sanat kurallarına göre güçlendirmesi veya onarımı mümkün olan yapıların 1 yıl içerisinde tadilatı yapılarak oturulmasına müsaade edilecek.

AFAD İl Müdürlüğünce binaların hasar durumuna göre acil yardım, kira yardımı, çeşitli ayni ve nakdi yardımlar yapılacak. Bakanlık, artçı sarsıntılar devam ettiği için, vatandaşların, hasar tespit çalışmaları tamamlanana kadar evlerine girmemelerinin daha uygun olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS