hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Hayata Dönüş"te o kimyasalın izi aranacak

  Hayata Dönüşte o kimyasalın izi aranacak
  expand
  KAYNAKAA

  "Hayata Dönüş Operasyonu"nun Bayrampaşa Cezaevi ayağıyla ilgili olarak jandarmalar hakkındaki iki ayrı davanın birleştirmesinin ardından yapılan ilk duruşmada mahkeme, adli emanette bulunan materyallerin, üzerinde gaz, silah veya kimyasal madde izi olup olmadığının incelenmesi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar verdi. Birleştirme kararıyla davadaki sanık sayısı 196'ya yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin, 29 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı Bayrampaşa Cezaevi'ndeki operasyonda "görev sınırlarını aştığı" gerekçesiyle dönemin 39 jandarma görevlisinin yargılandığı dava ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 157 jandarma görevlisi hakkında hazırladığı iddianameyi birleştirmesinin ardından davanın ilk duruşması yapıldı.

  Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 2 tutuksuz sanık ile tarafların avukatları katıldı.

  Duruşmada dinlenen müşteki Hülya Birlik, olay tarihi olan 2010 yılında Bayrampaşa Cezaevi'nde C1 koğuşunda olduğunu belirtti. Hayata Dönüş Operasyonu yapıldığı gece patlama sesiyle uyandığını anlatan Birlik, operasyon sırasında yaralanarak 2 ay hastanede kaldığını ve şikayetçi olduğunu belirtti.

  Yargıtay: "Hayata Dönüş savcısının cezası geriye bırakılsın"

  Birlik, operasyonda koğuşlarının tavan kısmı delinerek siyah renkli bir gaz sıkıldığını ileri sürerek, "Hepimiz bilincimizi kaybettik. Bir süre kendimize gelemedik. Bize sıktıkları gaz sonucunda alev olmaksızın vücudumuzun yandığını hissettik. Vücudumuz yanıyordu ancak alev yoktu kimyasal gaz kullanıldığını düşünüyorum" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atılan maddeler sonucu çıkan yangında 6 arkadaşının öldüğünü söyleyen Birlik, havalandırmada bulundukları soğuk bir günde de üzerlerine soğuk su sıkıldığını, bu suların yangını söndürmek için değil kendilerini ıslatmak için kullandığını iddia etti.

  Mahkeme Başkanı Mehtap Yılmaz, Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 157 jandarma görevlisiyle ilgili iddianamenin bu dosyayla birleştirilmesi kararını tutanağa geçirdi.

  "Hayata Dönüş" davasında yargılanan mahpuslar için beraat talebi

  Mahkeme heyeti, duruşmaya gelmeyen müştekiler için ilgili yerlere talimat yazılmasına, aralarında Zeki Bingöl'ün de bulunduğu 7 sanık hakkında çağrı kağıdı çıkartılmasına karar verdi.

  Birleşen dosyadaki diğer sanıkların savunmalarının SEGBİS ile alınmasını hükme bağlayan mahkeme, bir sonraki celse müştekilerin ifadelerinin alınmasına ve sanık savunmalarının daha sonraki celse değerlendirilmesine hükmetti.

  "Orada değildim" dedi, takipsizlik verdiler

  Mahkeme heyeti, Jandarma Genel Komutanlığı'na, operasyonun yapılmasına dair emri ve operasyon sonuç raporlarının gönderilmesi için yazı yazılmasına hükmederek, emanette bulunan materyallerin Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, bu materyaller üzerinde gaz, silah veya kimyasal madde ile herhangi bir kurşun izi olup olmadığıyla ilgili rapor düzenlenmesini kararlaştırdı. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayrampaşa Cezaevinde 12 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmıştı

  Türkiye'nin çeşitli noktalarındaki 20'yi aşkın cezaevinde yüzlerce tutuklu ve hükümlünün sürdürdüğü açlık grevi ve ölüm oruçlarını sona erdirmek gerekçesiyle 19 Aralık 2000'de başlatılan operasyonlarda 30'u tutuklu, 2'si asker 32 kişi hayatını kaybetmişti. Bayrampaşa Cezaevi'nde yapılan operasyonda ise 12 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow