HDP, DBP, HDK ve DTK'dan açıklama: "Size savaş yaptırmayacağız"

HDP, DBP, HDK ve DTK'dan açıklama: "Size savaş yaptırmayacağız"

HDP, DBP, HDK ve DTK'dan açıklama: Size savaş yaptırmayacağız

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile DBP, HDK ve DTK eşbaşkanlarının yaptığı toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin bir darbe ile karşı karşıya olduğu iddia edilerek, "Müstafi Başbakan Davutoğlu'nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: Size savaş yaptırmayacağız" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna Ve Kamuran Yüksek, HDK EşBaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ve DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile İmralı heyeti, son siyasal gelişmeler ve alınacak tutum konusunda olağanüstü bir araya geldiklerini belirterek, bir basın açıklaması yayımladı.

Yapılan değerlendirme sonrasında HDP'den yapılan yazılı açıklamada, mevcut hükümetin savaş kabinesine dönüştürüldüğü belirtilerek, "Müstafi Başbakan Davutoğlu'nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: 'Size savaş yaptırmayacağız'. Bütün bu gelişmeler ışığında, ülkeyi savaş ve şiddet sarmalından çıkarmak için, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını sağlayarak, müzakereleri derhal başlatmak üzere bütün demokrasi güçlerini barış ve demokratik siyaset yolunda seferber olmaya çağırıyoruz" denildi.

Mesud Barzani'den PKK kamplarına operasyonla ilgili açıklama

Darbe benzetmesi

HDP, DBP, HDK ve DTK Eşbaşkanları ve İmralı müzakere heyetinin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama, şöyle:

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Türkiye, Tayyip Erdoğan'ın özel örgütünce yönetilen bir darbe ile karşı karşıyadır. Müstafi hükümet Erdoğan tarafından bir 'ara rejim' ve savaş kabinesine dönüştürülmüştür. 

"Adana, Mersin, Diyarbakır, Ardahan ve Suruç'u..."

7 Haziran itibarıyla halk tarafından görevden uzaklaştırılan AKP hükümeti, yönetme ehliyetine dahi sahip değilken ülkeyi içeride ve dışarıda savaşın eşiğine getirmiştir. Savaşa giden yol, bu özel örgütün düzenlediği, Adana, Mersin, Diyarbakır, Ardahan ve en son olarak Suruç'taki katliamlarla açılmış, Erdoğan'ın başkanlık rejimi hayalleri önünde engel olarak gördüğü başta Kürt halkı olmak üzere yakın tarihimizin en büyük demokrasi, barış ve emek bloku hedef alınmıştır.

Davutoğlu Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti, operasyona devam dedi

"Suruç'u demokrasi güçlerine yönelik saldırının gerekçesi haline getirdi"

IŞİD Suruç'ta yaptığı gibi, demokrasi güçlerini hedef alarak katlederken AKP darbe yönetimi de IŞİD ile ittifakını siyasi soykırım operasyonlarıyla sürdürmektedir. AKP hükümeti, Suruç katliamından birinci dereceden sorumlu olduğu halde katliamı demokrasi güçlerine yönelik saldırıların gerekçesi haline getirmiş,  yüzlerce tutuklamayla devam eden operasyon ve infazlarla IŞİD'e karşı aktif mücadele yürüten kesimler hedef alınmıştır.

"Güvenlik krizini kasten yaratıyorlar"

Toplantı ve gösteri yasakları, basın ve sosyal medya üzerindeki sansür ve benzeri uygulamalar darbenin halkın muhalefetini önlemek üzere aldığı tedbirler arasındadır. Erdoğan ve özel örgütü, tek parti iktidarının sona ermesiyle yolsuzluk ve cinayetlerinin hesabını vermek zorunda olduklarının bilincindedirler. Sırf iktidarı sürdürmek ve pekiştirmek için sonunda kurtarıcı rolü oynamayı umdukları bir güvenlik krizini binlerce gencimizin yaşamları pahasına kasten yaratmaktadırlar. Kürt siyasal hareketine karşı açılan savaşın anlamı budur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP: "Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur"

"Size savaş yaptırmayacağız"

Bu ara rejim kabinesinin saldırıları karşısında başta, TBMM olmak üzere, siyasetin ve yaşamın her alanında geliştirilen darbe ve savaş politikalarına karşı barış ve demokrasi mücadelesini yükseltme kararlılığındayız. Katliamların, savaşın ve soygunların sorumluların adil ve tarafsız bir yargı önüne çıkarılmasını sağlayacağız. Müstafi Başbakan Davutoğlu'nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: 'Size savaş yaptırmayacağız'. Bütün bu gelişmeler ışığında, ülkeyi savaş ve şiddet sarmalından çıkarmak için, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını sağlayarak, müzakereleri derhal başlatmak üzere bütün demokrasi güçlerini barış ve demokratik siyaset yolunda seferber olmaya çağırıyoruz"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber