HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'den 'eş genel başkan' açıklaması

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'den 'eş genel başkan' açıklaması

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'den 'eş genel başkan' açıklaması

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, eş genel başkanlık için henüz partinin kurullarında bir isim tartışması olmadığını, sadece önerilerin yapıldığını belirterek, "HDP bileşenleri olan bir partidir. Bileşenlerle de bu tartışmalar yapılacak ve daha sonrasında Parti Meclisi listesinde, eş başkanlarda bir uzlaşma, ortaklaşma aranacak." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP'nin 11 Şubat'ta gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kongresi öncesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bilgen, örgütlü bulundukları illerde ve bazı büyük ilçelerde yerel konferansların yapıldığını, dün itibariyle 8 bölge esaslı olmak üzere bölge konferanslarının tamamlandığını söyledi.

Bu konferanslarda daha çok "HDP'den beklentiler, nasıl bir politik tutum alınması gerektiği ve nasıl bir örgütlenme modeli geliştirilmesi gerektiğine" dair tartışmaların yapıldığını vurgulayan Bilgen, toplantılarda, Parti Meclisi ile eş başkanlık adaylarına ilişkin önerilerin de yapılması gerektiğinin bileşenlerle paylaşıldığını kaydetti.

Ayhan Bilgen, 2 Şubat'ta kadın, 3-4 Şubat'ta ise genel konferansların Ankara'da düzenleneceğini ve bugüne kadar yapılan tartışma ile önerilerin burada olgunlaştırılarak kongreye sunulacağını ifade etti.

Kongreye ilişkin farklı toplumsal kesimlerle yuvarlak masa toplantılarının ve eş zamanlı birçok bölgede kadın konferanslarının yapıldığını dile getiren Bilgen, "Buralarda HDP'nin kurulduğu günden bugüne 5 yılını tartışma imkanı oldu. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye iç politikasında yaşanan gelişmeler, tutuklamalar, OHAL uygulamaları tartışıldı. Bütün bunlardan hareketle de HDP'nin geleceğe dair tutumunu, perspektifini, yeniden yapılanma çalışmalarını şekillendirme arayışı gerçekleşti." dedi.

"Partinin kurullarında isim tartışması yapılmadı"

Medyada eş genel başkanlıklar için daha çok görünen isimler üzerinden yürütülen tartışmalar olduğuna işaret eden Bilgen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Henüz partinin kurullarında bir isim tartışması yapılmış değildir. Sadece öneriler yapılıyor. Bu öneriler kongre komisyonu tarafından derlenecek. HDP bileşenleri olan bir partidir. Bileşenlerle de bu tartışmalar yapılacak ve daha sonrasında Parti Meclisi listesinde, eş başkanlarda bir uzlaşma, ortaklaşma aranacak. Genel Kurula bu uzlaşılan öneriler sunulacak. Gayet tabii bu olmazsa da demokratik bir yarışın olması doğal gelişmedir. Şunu özellikle önemsiyoruz: Türkiye siyasetinde isimlerle ilgili tartışmalardan daha öncelikli olan siyasete olan güveni, siyasi bunalımı, siyasetin sorun çözme kapasitesini sorgulamak ve bunu tartışmaktır. Bu anlamda HDP'nin hem yeni bir açılım yapması hem de bir atılım, hamle kongresi ile 11 Şubat'ta kamuoyunun önüne çıkması gerekiyor. Türkiye'nin demokratikleşmesi, toplumsal barışın inşa edilmesi şüphesiz HDP'nin önümüzdeki dönem temel sorumluluğu, yükümlülüğü olacaktır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Siyasette yenilenmeyi önemsiyoruz"

Gündemlerinde tüzük değişikliğinin olmadığını belirten Bilgen, iki dönem kuralıyla ilgili de bir sorunun veya ihtiyacın olmadığını anlattı. Bilgen, "Burada tabii çok özel, istisna bir olağanüstü durum olduğunda bunlar tartışılabilir ama şu an itibariyle bu kuralları değiştirmeye, esnetmeye dair bir beklenti, talep yok. Biz özellikle siyasette yenilenmeyi, gençlerin, kadınların önünü açacak dinamizmi önemsiyoruz. HDP bu anlamda varlık sebebi ile kendisini tarif etmiş bir partidir." diye konuştu.