HDP'den 24 Haziran seçimleri sonuçlarıyla ilgili açıklama

HDP'den 24 Haziran seçimleri sonuçlarıyla ilgili açıklama

HDP'den 24 Haziran seçimleri sonuçlarıyla ilgili açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yeni seçilen milletvekilleriyle bir araya gelerek seçim sonuçlarını değerlendirdi. Pervin Buldan HDP'nin seçimin kazananı olduğunu, Sezai Temelli ise parlamento içi dağılım açısından Türkiye'nin üçüncü partisi olduklarını ifade etti. Temelli 1 Kasım seçimlerine göre oylarını toplamda 725 bin artırdıklarını belirterek, Doğu ve Güneydoğu illerinde 120 bin oy kaybettikleri bilgisini verdi. Temelli, HDP'nin etkin olduğu bölgelerde MHP'nin oy artışını ise "garnizon etkisi" diye niteledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sezai Temelli, partilerinin genel merkezinde 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Önemli bir seçim sürecinin yaşandığını, seçimlerden sonra yapılan toplantılarda bu süreci masaya yatırdıklarını aktaran Buldan, kendilerine oy veren ve vermeyen herkese teşekkür etti.

Her seçimin bir kazananı bir de kaybedeni olduğuna değinen Buldan, "Bu seçimin kazananı HDP olmuştur. Her türlü olanaksızlıklara ve engellemelere rağmen yüzde 10 seçim barajını aşarak, parlamentoya 67 milletvekili kazandıran bir parti olarak HDP, bu seçimde büyük bir başarı elde etmiştir" diye konuştu.

Barajın geçilmesiyle insanların HDP'siz bir parlamento istemediği mesajını verdiğini aktaran Buldan, bundan sonra kendilerini parlamentoda önemli görev ve sorumlulukların beklediğini söyledi.

HDP'den seçim değerlendirmesi

'Toplamda oy artışımız 725 bin'

Sezai Temelli de parti yönetimi adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. 24 Haziran seçiminin OHAL'de yapıldığını belirten Temelli, "Tüm bunlara rağmen HDP barajı aşmıştır. HDP, hem oy oranı hem de parlamento içi dağılım açısından Türkiye'nin üçüncü partisi olmuştur" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını da isteyen Temelli, şöyle devam etti: "Sayısal verilere dair ilk değerlendirmelerimizin ortaya koyduğu tablo, önümüzdeki günlerde neler yapmamız gerektiğine dair bizlere ışık tutmaktadır. Kasım 2015 seçimleri ile karşılaştırıldığında, toplamda oy artışımız 725 bindir. İstanbul ve İzmir'de 7 Haziran 2015 seviyesinin üzerine çıkılmış ve HDP üçüncü parti olmuştur. Keza diğer batı metropollerinde ve illerinde de ya 7 Haziran'ın ya da 1 Kasım'ın üzerinde sonuçlar alınmıştır. 1 Kasım'da vekil kaybettiğimiz Antalya ve Kocaeli'nde bu kayıp telafi edilmiş, ilk kez vekil çıkardığımız Hatay'da büyük bir başarıya imza atılmıştır. Hala HDP'nin bir Türkiye partisi olamadığı iddiasında bulunanlara bu tabloya bakmalarını salık veririz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'120 bin civarında bir oy kaybımız oldu'

Temelli, Doğu ve Güneydoğu illerindeki oy oranlarına ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "İstenen düzeye erişilememiş ve 120 bin civarında bir oy kaybımız olmuştur" dedi. Oy kaybının büyük bölümünün iç göçlerden kaynaklandığını ileri süren Temelli, buralarda başarılı bir sonuç elde edememiş olmalarını eksiklik olarak görüp buna ilişkin değerlendirme yapacaklarını anlattı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini arayıp aramadığına ilişkin bir soru üzerine, "Bakan Soylu'nun dün kendisini aradığını, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yanyurt Köyü'nde yaşanan olayla ilgili HDP'yi hedef gösterip, tehdit ettiğini" söyledi. Bunun, "talihsiz" bir konuşma olduğunu vurgulayan Buldan, söz konusu olayın kim ve kimler tarafından yapıldıysa ortaya çıkarılmasını ve bu kişilerin cezalandırılmasını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Temelli ise Ağrı'daki olayı kınadıklarını belirterek, Soylu'nun seçim kampanyası süresince HDP ile uğraştığını kaydetti.

Seçimlere 15 gün kala kararsızların sayısının çok yüksek olduğunu belirten Temelli, HDP'nin bu kararsızlardan ve batıdan oy aldığını ifade etti.

HDP'nin etkin olduğu bölgelerdeki MHP'nin oy artışına ilişkin de Temelli, "Ben buna 'garnizon etkisi' diyorum. Garnizon bölgelerinde oyların arttığını görüyoruz. Bunun da ayrıntılı çalışmasını yapacağız" ifadesini kullandı.

Temelli, sandıklara itirazlar olup olmadığına ilişkin bir soruya da Hakkari başta olmak üzere itiraz ettikleri sandıklar olduğunu, bunlarla ilgili de hukuki prosedürün sürdüğünü anlattı.