hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'den çağrı: Yerel seçimleri erkene alın

  HDPden çağrı: Yerel seçimleri erkene alın
  expand
  KAYNAKAA

  HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Bu ülkede bir seçim ihtiyacı varsa o da ivedi olarak yerel seçimin erkene alınması ihtiyacıdır. İktidarın böyle bir niyeti varsa öncelikle erken yerel seçim kararı almalıdır." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul, Diyarbakır ve Van'da gerçekleştirdikleri "Vicdan ve Adalet Nöbeti"nin, gelecek hafta İzmir'de yapılacağını ve bunun devam edeceğini söyledi.

  İktidarı, bu şekilde demokratik, sivil etkinliklerle rahatsız etmeye devam edeceklerini kaydeden Yıldırım, "Bütün halkımıza çağrım odur ki eğer vicdana, adalete, hakikate, ahlaka, erdeme susamışlık halindeyseniz bir an önce bu ülkede bu iktidardan kurtulma halini hep birlikte sağlamamızın, bunu sivil ve demokratik etkinliklerimizle sağlamamızın günü geldi, geçiyor bile." diye konuştu.

  Cezaevlerinde işkence iddialarını da gündeme getiren Yıldırım, son olarak Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Şapatan'daki köylülere sistematik işkence yapıldığını ileri sürdü. Bu iddiaların soruşturulması gerektiğini belirten Yıldırım, "İşkenceyi mazur gören bir iktidar siyasi ömrünü de ahlakını da tamamlamış, yitirmiştir." ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Hangi kimlikle yapıyorsunuz bu mitingleri?"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde mitingler düzenlediğini ifade eden Yıldırım, "Siz AKP'nin bütçesinden mi bu mitingleri karşılıyorsunuz, yoksa Cumhurbaşkanlığı bütçesinden mi karşılıyorsunuz? Hangi kimlikle yapıyorsunuz bu mitingleri?" sorularını yöneltti.

  Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "AKP Genel Başkanı ya da Cumhurbaşkanı olarak miting yaptığınızı ayrıştırın. Bütçesini ona göre ayarlayın. Çünkü siz bir Cumhurbaşkanı olarak gittiğiniz Trabzon'da, 'Benim parti teşkilatlarım çürümüş, yenilenecek' diyemezsiniz. Bir cumhurbaşkanının kullanabileceği cümleler değildir. Kongrelerinizden söz edemezsiniz Cumhurbaşkanı olarak gittiğiniz bir mitingde. Siyasi değerlendirme yapamazsınız. 80 milyon insanın Cumhurbaşkanı olduğunuza inanıyorsanız ve görevinizi bu bilinçle ifa ettiğinizi düşünüyorsanız bütçesini, söylemini, etkinliğini, içeriğini buna göre dizayn etmeniz lazım. Biz kendi hakkımızla, nafakamızla bu etkinlikleri yapmanızı istemiyoruz. Gidin kendi partinizin bütçesiyle yapabilirsiniz."

  "Bu YSK ile bu ülkede artık seçim yapılamaz"

  Erken seçim olasılığı görüp görmediği sorusu üzerine de Yıldırım, Türkiye'de yargıya güvenin yüzde 30'un altına düştüğünü belirterek, şu yanıtı verdi:

  "Bu YSK ile bu ülkede artık seçim yapılamaz. YSK, Türkiye halklarının vicdanında bir seçimi sevk ve idare etme yetkisini yitirmiştir. YSK lağvedilecek, bağımsız bir kurum kurulacak. İki, OHAL kaldırılacak, üç kapatılan radyo ve televizyonlar, gazeteler açılacak. Siyasi partiler arasında fırsat eşitliği sağlanacak. Ne zaman istiyorlarsa o zaman pekala seçim yapılabilir. Ama bu ülkede bir seçim ihtiyacı varsa o da ivedi olarak yerel seçimin erkene alınması ihtiyacıdır. Bu ülkede 3'ü büyük şehir, 9'u il, 90 belediye başkanı yoktur. Yerlerine 3 imzayla atanmış kayyumlar görev yapmaktadır. İktidarın böyle bir niyeti varsa öncelikle erken yerel seçim kararı almalıdır."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow