HDP'den TTB gözaltılarına tepki: 'Bu güçsüzlük gösterisidir'

HDP'den TTB gözaltılarına tepki: 'Bu güçsüzlük gösterisidir' © AA

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Türk Tabipleri Biriliğine (TTB) yönelik soruşturma hakkında hükümeti eleştirdi, ""BM Genel Sekreteri de Afrin'e yönelik operasyondan endişe duyduklarını belirtti. Savcılar yapabilseler BM'ye de soruşturma açacaklar. Sosyal medyada savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı 311 kişi gözaltına alındı. Yaptığınız işin doğruluğundan bu kadar eminseniz o zaman neden herkesi yasaklıyorsunuz? Bu yapılan uygulamaların hepsi güçsüzlük gösterisidir" dedi.

Kerestecioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, yıllardır insan sağlığı için emek veren doktorların, yaptıkları açıklamadan dolayı gözaltına alındıklarını söyledi. Türkiye'nin, yıllardır bilimin ve akademinin değersizleştiğine tanık olduğunu ifade eden Kerestecioğlu, "Yetişmişlik, sonradan kazanılacak bir şey değildir. Bu açık yara Türkiye'nin geleceğini karartır" diye konuştu.

TTB'de yapılan aramada dernek üyelerinin bilgisayarlarının harddisklerinin alındığını anlatan Kerestecioğlu, materyalların TTB'nin hafızası olduğunu ve hemen iade edilmesini istediklerini dile getirdi.

TTB'nin yaptığı açıklamayı da okuyan Kerestecioğlu, "Bu kadar sade, insan hakları çerçevesinde yapılmış bir açıklamaya karşı Cumhurbaşkanı 'terör seviciler', diğer kabine üyeleri de benzer açıklamalarda bulundu. BM Genel Sekreteri de Afrin'e yönelik operasyondan endişe duyduklarını belirtti. Savcılar yapabilseler BM'ye de soruşturma açacaklar. Sosyal medyada savaş karşıtı paylaşımlarından dolayı 311 kişi gözaltına alındı. Yaptığınız işin doğruluğundan bu kadar eminseniz o zaman neden herkesi yasaklıyorsunuz? Bu yapılan uygulamaların hepsi güçsüzlük gösterisidir" şeklinde konuştu.

Kerestecioğlu, barışın yasaklanabilir bir şey olmadığını, bunu herkesin aklına kazıması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de barış isteyen herkesin hain ilan edildiğini kaydeden Filiz Kerestecioğlu, "Vatan hainliğiyle suçladığınız bizler ülkemizi deli gibi seviyoruz. İnsanlar sessiz diye nemalandığınızı sanmayın. Ülkede herkes acı çekiyor, yalnız yönetenler acı çekmiyor çünkü acı damarları kurumuş" dedi.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS