HDP'li eski vekil Leyla Birlik Yunanistan'a kaçtı

Video: HDP'li eski vekil Leyla Birlik Yunanistan'a kaçtı

Terör örgütü propagandası yapmak suçundan 2016'da dokunulmazlığı kaldırılıp tutuklanan ve 1 Ocak 2017'de yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan HDP Şırnak eski milletvekili Leyla Birlik'in yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçtiği burada polis tarafından yakalanıp gözaltına alındığı ortaya çıktı. Birlik'in iltica talebinde bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.

'Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla Mayıs 2016’da dokunulmazlığı kaldırılan ve 4 Kasım 2016’da çıkarıldığı mahkemede tutuklandıktan sonra, 1 Ocak 2017’de yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan HDP Şırnak eski milletvekili Leyla Birlik’in, yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçtiği tespit edildi.


Milliyet gazetesinde yer alan habere göre eski HDP milletvekili Leyla Birlik’in, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kaçan FETÖ’cülere kucak açan Yunanistan’dan iltica talebinde bulunmaya hazırlandığı, bunun için de gözaltında tutulduğu Dedeağaç Polis Merkezi’nden HDP yetkililerine ulaşmaya çalıştığı öğrenildi.


PKK terör örgütünün çöküşü


8 askere iltica hakkı verilmişti


Yunanistan’ın, Türkiye’nin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan teröristlere karşı dostane tavrı FETÖ’cülerin ardından HDP’li siyasilerin de yönünü buraya çevirdi. Türkiye’nin geri iade edilmeleri konusunda defalarca yaptığı girişimlere kulaklarını tıkayan Yunan yargısının son olarak darbe girişimine katılan 8 askere iltica hakkı vermesi terör yandaşlarını cesaretlendirdi.


HDP’nin Şırnak milletvekili olarak 25. ve 26. dönemde Meclis’te yer alan Leyla Birlik, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve VanCumhuriyet Başsavcılıkları’nca “PKK/KCK’ya üye olma”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” ve “Terör Örgütü Adına Faaliyette Bulunma” suçlarından hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında 4 Kasım 2016’da HDP’li 13 milletvekili ile birlikte gözaltına alınmıştı. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklanan Birlik, daha sonra yurt dışına çıkma yasağı getirilerek 4 Ocak 2017’de serbest bırakılmıştı. Birlik’in, yasa dışı yollardan terör yandaşlarının kurtuluş olarak gördüğü Yunanistan’a kaçtığı ortaya çıktı.


BMGK'da terör tehditi oturumu


Polis merkezinde gözaltında


Yunan polisi tarafından yakalanan ve Dedeağaç Polis Merkezi’nde gözaltında tutulan ve buradan Geri Gönderme Merkezi’ne gönderileceği belirtilen HDP’li eski milletvekili Leyla Birlik’in iltica talebinde bulunmaya hazırlandığı öğrenildi. Birlik’in sınır dışı edilmemek için Yunanistan ve Türkiye’deki HDP’lilerle irtibat kurmaya ve yardım istemeye çalıştığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS