HES kodu nedir, nasıl alınır? Seyahat için HES kodu alma nasıl yapılır?

HES kodu nedir, nasıl alınır? Seyahat için HES kodu alma nasıl yapılır?

HES kodu nedir, nasıl alınır? Seyahat için HES kodu alma nasıl yapılır?

Şehirler arası toplu ulaşımda kısa süre önce başlatılan HES kodu uygulaması seyahat etmek isteyen vatandaşlar tarafından kullanılmaya devam ediyor. SMS veya uygulama üzerinden alınan bu kod ile seyahatler gerçekleştirilebiliyor. Peki, HES kodu nasıl alınır ve seyahat kodu ne işe yarar?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yolcuların irtibat kurduğu kişilere daha kolay ulaşılması amacıyla kullanıma açılan HES kodu bir süredir seyahatlerde kullanılmaya devam ediyor. Kodu alabilmek içinse iki alternatif yöntem bulunuyor.

Dileyen kullanıcı SMS yolu ile dileyense uygulama üzerinden bu koda ulaşabiliyor. İşte seyahat kodu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.


Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?