HÖH Başkanı Fatih Kaya: HÖH Derneği'nin yakasından düşsünler

Halk Özel Harekatı Derneği (HÖH) ve derneğin genel başkanı Fatih Kaya, özellikle 696 sayılı KHK'nın çıkmasının ardından Türkiye'nin gündemine oturdu. Kaya BBC Türkçe'den Selin Girit'in sorularını cevapladı. Kaya, AK Parti'nin milisi olduğu iddialarına, "Bir delil, bir kanıt olması gerekiyor. Devlet otoritesinin bile hafiften sarsılmasına neden oluyorsa, bu iddiaları söyleyenler kesinlikle açıklamak durumundalar" dedi. AK Parti üyesi olmadığını belirten Kaya, silahının olmadığını belirtti.İçişleri Bakanlığı yetkilileri denetlemeye geldiler dediniz. Ne denetlediler?

Son günlerde biliyorsunuz hakkımızda çıkan bir sürü iddia var. Rutin denetlemeler haricinde bununla ilgili bugün ve birkaç gündür özellikle denetleniyoruz. Bu devletimizin yapması gereken şey. Tüm şubelerimizle beraber biz bütün bu denetlemelere açığız. Herkes gelebilir, devletimizin yanında insanlar da gelebilir. Aklında soru işareti kalanlar da bizi ziyarete gelebilirler. Tabii denetleyecekler, çünkü hakkımızda ağır iddialar var. Devletimiz de gerekeni yapıyor.

Halk Özel Harekat Derneği'nden bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu? Kuruluş amacı neydi? Yönetim kurulunda kimler var?

Bizler 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden sonra 16 Temmuz sabahı meydanlarda nöbet tutarken kendimize ait küçük bir çadır kurduk. Sempati olsun diye HÖH, Halk Özel Harekat diye bir çadır kurduk. O anki o sempati deyin, heyecan deyin, o aşk deyin. İnsanlardan da isme yönelik güzel tepki gelmeye başlayınca dedik bunu devam ettirelim biz. 30 Kasım 2016'da kanunen de isminin sakıncalı olmadığını araştırdıktan sonra Halk Özel Harekat Derneği'ni Trabzon'un Ortahisar ilçesinde kurduk.

Sizin ya da yönetim kurulunda, HÖH'ün kuruluşunda yer alan kişilerin AK Parti'yle bir ilişkisi var mı? Partiye bir üyeliğiniz var mı?

Benim partiye üyeliğim yok. Bizim içimizde partizancılıktan çok, vatan, ezan, Kuran, bayrak ve toplum yararına olabilecek, herkesin kalbine dokunabilecek çok güzel insanlar var. İçimizde her partiden insanlar var. Bugün bizim Şırnak'ta bile şubemiz var. Şu kesim, bu kesim diye bir şey yok. Bizim içimize herkes gelebilir. Kim olursa olsun, kökeni, ırkı, mezhebi ne olursa olsun biz elimizi uzatıp onlara dokunmak istiyoruz. Ama çok değişik bir saldırı altındayız. Anlam veremiyorum. Bazen diyorum ki kime vuracaksanız gidin başkasının üzerinden vurun.

Siz tekrar çıkar mısınız sokağa 15 Temmuz benzeri bir durum olsa?

KHK değil isterseniz direk idam yazsınlar, yine 15 Temmuz olsun, ceketimi ayakkabımı fırlatarak yine o meydana çıkarım. Orada devletin otoritesinin sağlam durmasının yanında şu da var. İnsanların demokrasiyi yıktırmamak adına meydanlara çıkması önemli olan. Aslında insanlar demokrasiyi korudu orada. İnandığı değerler içerisinde zaten en güzel demokrasi İslam hukukudur bana göre.

Sizin silahınız var mı?

Benim silahım yok, maalesef.

10 yıl askerlik yaptınız, TSK'da hizmet verdiniz. Nerede, ne rütbeyle hizmet verdiniz?

Ben 2000 ile 2010 arasında Jandarma Özel Harekat birliklerinde görev yaptım. Uzman çavuştum.

Şu an ne yapıyorsunuz?

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'nde devlet memuruyum.

Bu kadar çok tartışılıyor olmanızda Suriye'ye gitmiş olmanızın da etkisi var herhalde. Siz Türkmen Dağı'nda Kayı Timi komutanı mıydınız? Komutan Ertuğrul kim? Siz değil misiniz?

Türkmen Dağı bizim kanayan yaramız. Türkmenler bizim kardeşlerimiz. Hac Yolu'nu, Hicaz Yolu'nu beklemeye bırakılmış olan gariban, güzel insanlar. Türkmenler candır. Oraya gittim. Gittiğim için pişman değilim. Komutanlık sadece askeri faaliyetle mi olur? Bana göre öyle değil. Komutanımdan ifade geçmiş askeri erkanım var. Benimle birlikte oraya yardım gönüllüsü olarak gelen herkes bana komutanım diyor. Orada insani faaliyetler yaparken ben silah alıp da bir yere gitmedim diyemezsiniz. Yalan söylersiniz. Bir yerden bir yere gideceksiniz. Uçaklar bombalıyor. Hadi silahsız gidin. Mümkün mü?

Dolayısıyla siz Suriye'deyken silah taşıyordunuz?

Mecburen, herkes taşıyacak bunu.

Peki hiç silah kullandınız mı Suriye'de bulunduğunuz süre içinde?

Artistlik için kullanmışımdır.

Ne kadar kalmıştınız Suriye'de?

6 ay ücretsiz izne ayrıldım. Kendimi memuriyetten azlettim.

Suriye'de herhangi bir çatışmaya katılmadığınızı söylüyorsunuz. Ama Mart 2016'da bir tv kanalına verdiğiniz mülakatta, "Bizim füzemiz eşit olsa onları Ürdün'e kadar gömeriz", "Bu yardımı aştı, ümmet-i Muhammed savaşı oldu", "Kalaşnikofumuzda tek mermi kalana kadar burada bu bayrak dalgalanacak" gibi tabirler kullanıyorsunuz.

Doğru. Yine olsa yine söylerim.

Sizinle IŞİD arasında bir bağlantı olup olmadığı yönünde de bir takım sorular gündeme geldi...

Beni bu çok rahatsız ediyor. İnsanları katlediyorlar. Buna hangi vicdan hangi merhamet hangi insanlık evet diyecek? Bunlarla yan yana getirilmek bile üzüyor beni. Bizimle ilgili iddialarda bulunuyorlar ama suç duyurusunda bulunamıyorlar. Silah fuarında çekilmiş görüntüleri bizdenmiş gibi gösterdiler. Bunlar kim? Biz araştırıyoruz. Üzerinde HÖH yazılı araçlar var. Vallahi tanımıyoruz. Bizimle ilgili haber yapanlar, video montajlayanlar, tanımadığımız silahlı insanları bizim içimize monte edenler, mutlaka bunun hukuk karşısında yaptırımı ne olursa yapacağız. Suç duyurusunda bulunacağız.

İsminizi değiştirmeyi düşünür müsünüz?

Devletime halel gelirse, devletim bu konuda derse ki "Ey Halk Özel Harekatı ismini değiştir", olabilir. Tabii buna ben tek başına karar veremem. Ama HÖH derneğinin yakasından düşsünler artık.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS