İbrahim Kalın: 'ABD ile görüşmeler fırsata dönüştürülmeli'

Video: İbrahim Kalın: 'ABD ile görüşmeler fırsata dönüştürülmeli'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un ziyaretini değerlendirdi, "Türk ve Amerikalı yetkililer arasında geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmeler, ABD'nin PYD/YPG'yi destekleme ve Amerikan topraklarındaki FETÖ şebekesine dokunmama politikası sebebiyle yaşanan güven bunalımının aşılması için fırsata dönüştürülmeli" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın,

Cerablus-Çobanbey bölgesinde işliyor. Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ'tan temizlediği bu yerlerde ne DEAŞ ne PYD/YPG ne de rejim güçleri bulunuyor. Aynı şey Münbiç bölgesinde kolaylıkla yapılabilir. Türkiye'nin Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı ile yapmaya çalıştığı da budur." yorumunu yaptı.


Türkiye'nin Suriye Kürtleri ile PKK şebekesinin parçası olmadıkları sürece hiçbir sorunu olmadığına işaret eden Kalın, "Esasen PKK'nın modası geçmiş Marksist-Leninist ideolojisini ve terör taktiklerini reddeden yüz binlerce Kürt var. Kapsayıcı ve demokratik bir Suriye'nin inşasında Suriyeli Kürtlerin meşru temsilcilerine öncelik verilmesi gerekir. Yapıcı bir ortaklığın birçok ikili ve bölgesel konuda her iki tarafa sağlayacağı kazançlar bulunuyor. Ancak bunun olması, ABD yönetimi PKK/PYD/YPG ve FETÖ meselelerinin Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından ne kadar önemli olduğunu anlamasına bağlı." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS