hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İbrahim Oktugan'ı öldüren öğrenci cinayet silahını 10 bin TL'ye almış!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul'da okul müdürü İbrahim Oktugan'ın okuldan uzaklaştırılan öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesine tepkiler büyüyor. Katil zanlısı öğrenci, ifadesinde cinayette kullandığı ruhsatsız silahı 10 bin liraya aldığını söyledi. Tutuklanan 17 yaşındaki katil zanlısının silaha bu kadar kolayca ulaşması da başka bir tartışma konusu oldu. CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, detayları Avukat Zafer İşeri ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ÖĞRENCİ SİLAHI NASIL BU KADAR KOLAY ALABİLİYOR?

  Trafikte, sokakta, okulda.. Türkiye'de ölümlü kavgaların en büyük nedenlerinden biri kolayca ulaşılabilen ruhsatsız silahlar. İstanbul'da 17 yaşındaki bir öğrenci de bu ruhsatsız silahla okul müdürünü öldürdü. Peki, silaha ulaşmak bu kadar kolay mı? CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ, "17 yaşındaki bir lise öğrencisi okul müdürünü vurmak istiyor, kendince plan yapıyor. Gaziosmanpaşa'ya gidiyor, 10 bin liraya ruhsatsız silah kiralıyor. Ruhsatsız silah taşıyan bir kişi, genellikle mahkeme yoğunluklu olarak en alttan ceza verdiği için 330 gün hapis cezası. Bir günlük hapis cezasının değeri 20 TL, yani 330x20=6600 lira. Dolayısıyla bu caydırıcı değil" dedi. Avukat Zafer İşeri de "Ruhsatsız silah yakalatan kişi, 1 gün bile cezaevine girmiyor" vurgusu yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İbrahim Oktuganı öldüren öğrenci cinayet silahını 10 bin TLye almış

  İŞERİ: VATANDAŞ POLİS İLE İŞBİRLİĞİ YAPMALI

  Peki, bireysel silahlanmanın önüne nasıl geçilir? Hem bireysel silahlanmanın önüne geçmek hem de yaşanan bu korkunç olayları engellemek için ne yapılmalı? Avukat Zafer İşeri, "Toplumca adım atılıp, bu silahların satışının ülkeye kaçak yollarla girdisinin ve satışının engellenmesi için emniyet birimleri ile işbirliği yapıp tüm vatandaşlarımızın bu noktada duyarlı olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

  İbrahim Oktuganı öldüren öğrenci cinayet silahını 10 bin TLye almış

  ULUDAĞ: BİREYSEL SİLAHLANMA ENGELLENMELİ"

  Nihat Uludağ ise "Toplumda silahsızlanmanın sağlanması gerekiyor. Silahla temas kuranın da ciddi bir müeyyidesinin olması gerekiyor ki o silahı talep etmekten vazgeçsin. Yani bir öğrenci aklına dahi getirmesin bunu" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow