İdris Baluken'in 5 yıla kadar hapsinin istendiği davada delil kayıp

İdris Baluken'in 5 yıla kadar hapsinin istendiği davada delil kayıp

İdris Baluken'in 5 yıla kadar hapsinin istendiği davada delil kayıp

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in 'Cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi. Yargılamanın yapıldığı Diyarbakır 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine yazı gönderen savcılık, Baluken'in ziyaret amacıyla Diyarbakır D tipi Cezaevi'ne girdiği sırada, üzerinde bulunduğu iddia edilen hafıza kartı okuyucusuyla ilgili herhangi bir adli emanet kaydına rastlanılmadığı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, 18 Kasım 2011 tarihinde terör örgütü KCK/TM ana davasında tutuklu bulunan Hatip Dicle, Fırat Anlı ve Mehmet Ermiş'i ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin aldı. Bakanlığın açık görüş izni ile Diyarbakır D tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne giden Baluken, x-ray cihazından geçirildi. X-ray cihazının sinyal vermesi üzerine Baluken'in montunun cebinde çok girişli hafıza kartı okuyucusu olduğu tespit edildi. Olayın tutanak altına alınması üzerine Baluken hakkında 'Cezaevine yasak eşya sokmaya teşebbüs' iddiasıyla, yasama dokunulmazlığının kaldırılması talepli fezleke hazırlandı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından Baluken hakkında, belirtilen suçtan soruşturma başlatıldı.

HDP'li milletvekili danışmanlarına hapis cezası

Soruşturmanın sonunda 23 Kasım 2016'da İdris Baluken hakkında aynı suçtan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Baluken'in cezaevine sokulması yasak olan eşyaları bilmesi gerekirken, kart okuyucuyu cezaevine sokmaya teşebbüs ettiği belirtilerek, şüphelinin ifadesinin alınması için Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazıldığı, ancak yapılan tebligata rağmen ifade vermeye gelmediği ifade edildi.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından İdris Baluken'in tutuksuz yargılamasına Diyarbakır 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk celsesinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadesi alınan Baluken, cebinde bulunan kart okuyucunun bir iletişim materyali olmadığını, sadece içerisine bir hafıza kartı konulması durumunda işe yarayabileceğini ve o dönem sık sık cezaevi ziyaretleri yaptıklarını belirterek, hafıza kartı okuyucusunu cebinde unuttuğunu kaydetti.

HDP'li Baluken'e 16 yıl hapis

Suç delili kayıp

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Davanın önceki celsesinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazan mahkeme, suç delili olarak el konulan ve adli emanete alınması gereken kart okuyucunun bilirkişi incelemesi yapılması için gönderilmesini istedi. Savcılıktan mahkemeye gönderilen yazıda ise "Kart okuyucunun bilirkişi tarafından incelenmesi yapılmak üzere gönderilmesi istenilmiş ise de; 2016/24421 soruşturma no'lu dosya üzerinden herhangi bir emanet kaydına rastlanılmadığı hususu bilgilerinize rica olunur" denildi.

Davanın bugün görülen 4'üncü celsesine, Sincan 1 no'lu F tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan İdris Baluken, SEGBİS ile duruşmaya çıkmak istemediği için katılmazken, avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir hazır bulundu. Dosyaya gelen evrakları okuyan hâkim, emanet eşyanın istendiğini, emanet kaydının yapılmadığına ilişkin cevap verildiğini, bu nedenle bilirkişi incelemesinin yapılmadığını söyledi. Duruşmada söz alan Baluken'in avukatı Baydemir, müvekkilinin geçirdiği rahatsızlık nedeni ile SEGBİS ile duruşmalara katılmak istemediğini belirterek, "Davayı biz takip edeceğiz. Müvekkilimizin duruşmalaradan vareste tutulmasını talep ediyoruz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İdris Baluken'in tutukluluk halinin devamına karar verildi

Mahkeme ikinci kez kart okuyucuyu istedi

Ara kararını açıklayan mahkeme, suçlamaya konu ceza maddesinde yer alan cezai müeyyidenin üst sınırı gözetilerek sanığın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi. Suçlamaya konu hafıza kartı okuyucunun mahkemeye gönderilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeniden müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, olumlu cevap verilmesi halinde kart okuyucunun bilirkişiye gönderilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi.