II. Abdülhamid’in torunundan dizi tepkisi: 'Bir facia'

II. Abdülhamid’in torunundan dizi tepkisi: 'Bir facia'

II. Abdülhamid’in torunundan dizi tepkisi: 'Bir facia'

Sultan II. Abdülhamid'in dönemini konu edinen televizyon dizisine padişahın üçüncü kuşak torunu Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars'tan "O benim için bir facia" tepkisi geldi. "Dizilerdeki bazı şeylere hakikaten söyleyecek bir şey bulamıyorum" diyen Abdülhamid'in torunu, "İlk seyrettiğimde şöyle bir sahneye maruz kaldım: Sultan Abdülhamit at arabasında rahat bir şekilde tabanca çıkarıyor. Siz böyle bir şey düşünebilir misiniz? Bu sahneyi gördükten sonra, bu dizinin benim için geçerliliği yok dedim" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sultan II. Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultan’ın torunu Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, geçtiğimiz günlerde büyük dedesi Sultan II. Abdulhamid’in ölümünün 100. yılında Merkez Sabancı Camii’nde mevlit okuttu. Tars, burada son dönemlerde televizyonlarda gösterime giren ve Osmanlı Devletini anlatan dizilere tepki gösterdi.

Prof.Dr. Sofuoğlu: Google'ı ilk icat eden Abdülhamid Han'dır

Tars, "Bizim aile 700 yıllık bir tarih yazdı. İçlerinde iyi kötü şeyler de vardı ama bazı şeylere hakikaten söylenecek hiçbir şey bulamıyorum. Kanuni Sultan Süleyman’ı anlatan bir film yaptılar. Burada sarayın içerisinde hep böyle hanımlar bir payitahttan diğerine giderek yaşayabilir miydi? Böyle şeyler olabilir miydi?" dedi.

Ahmet Şimşirgil'den 'Türk olmayan tarihçilerin' okutulmasına tepki

Tars, büyük dedesi Abdulhamid ile ilgili çekilen diziyle ilgili de, "O benim için bir facia. İlk seferinde seyrettiğimde şöyle bir sahneye maruz kaldım, Sultan Abdülhamit at arabasında rahat bir şekilde tabanca çıkarıyor. siz böyle bir şey düşünebilir misiniz? Bu sahneyi gördükten sonra 'bu dizi benim için geçerliliği yok' dedim" şeklinde konuştu.

Daha önceki dizilere de söyleyecek bir şey bulamadığını ifade eden Tars, "Dizilerde hayal dünyası kullanılabilir ama keşke arkasında yorumda yapılabilse. Bir olay anlatıyorlarsa arkasında bildirme olarak anlatsaydılar. Hem benim için hem başkaları için iyi olurdu" dedi.

Tunus’ta doğan Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars, Fransa’da okuyup 1974 yılında Türkiye’ye döndü. İki çocuğuyla ayakta durmaya çalışırken Tarsuslu çiftlik sahibi Ali Refik Tars ile evlendi. Tars, şimdi burada çiftçilik yapıyor.