hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İkinci Ergenekon davasında 2 tahliye

  İkinci Ergenekon davasında 2 tahliye
  expand

  İkinci "Ergenekon" davasının tutuklu sanıklarından Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile üsteğmen Muhammed Sarıkaya'nın tahliyesine karar verildi. Mahkeme heyeti ayrıca bu sanıklar hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada taleplerin ardından Mahkeme heyetince alınan kararlar, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu tarafından açıklandı.

  Buna göre Mahkeme heyeti, suç vasfının değişme ihtimali, delil durumu ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak, 16 aydır tutuklu bulunan Gürbüz Çapan ile bir yıldır tutuklu bulunan Muhammet Sarıkaya'nın tahliyesine karar verdi.

  Mahkeme heyeti ayrıca bu sanıklar hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu.

  Bu arada, tahliyelerin açıklanması üzerine salondaki izleyicilerin alkışladığı görüldü.

  Bu arada, mahkeme heyeti başkanı Köksal Şengün'ün, tutuklu sanıklar Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mustafa Koç, Mustafa Özbek, Kenan Temur, Emre Baltacı, Mehmet Dalagan, Ali Oktay Şahbaz, Cihan Arık ve Ayhan Atabek'in tahliye edilmeleri yönünde oy kullandığı görüldü.

  Mahkeme heyeti, duruşmayı 8 Şubat Pazartesi günü saat 09.00'a bıraktı.

  Askere sivil yargı yolu


  Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi'nin "askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin iptaline" ilişkin kararın gerekçesi açıklandıktan sonra bir kısım sanıklar ve avukatlarının görevsizlik talepleriyle ilgili değerlendirme yapılmasına hükmetti.

  Bu kararlara göre, Adil Serdar Saçan'ın avukatlarının dilekçesinde belirtilen ve Sivas cezaevinde tutuklu bulunan bir sanığın Saçan'a gönderdiği, "Bir dahaki sefere bariyer kurtaramaz seni" gibi tehdit içerikli olduğu belirtilen mektup nedeniyle gereğinin yapılması için Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na mektubun bir örneği gönderilecek.

  Ayrıca, sanık Mustafa Levent Göktaş'a yönelik aramalarda elde edilen ve içeriğinde bazı kişilerle ilgili özel bilgilerin yer aldığı, usulüne uygun olarak korunmaması nedeniyle emanet torbasından çıkarıldığında kırık olduğu anlaşılan 51 nolu DVD'nin zarar görmesine neden olan ilgililer hakkında gereğinin yapılması için Beşiktaş'taki Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak.

  Tutuklu sanık İbrahim Şahin'in avukatlarının talebini kabul eden mahkeme heyeti, bu sanığın İstanbul'daki ikametinde yapılan ev araması sırasında çekilen ses ve kamera kayıtlarıyla varsa emniyet, savcılık ve sorgu hakimliğindeki ifadesi alınırken çekilen ses ve kamera kayıtlarının Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenilmesine hükmetti.

  Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesinin CMK'da yapılan değişiklikle ilgili vermiş olduğu "askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin iptaline" ilişkin kararın gerekçesi açıklandıktan sonra bir kısım sanıklar ve avukatlarının görevsizlik talepleriyle ilgili değerlendirme yapılmasına karar verdi.

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kenan Temur'un Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gördüğü bildirildiğinden, sağlık durumunun ivedi olarak bildirilmesi için kuruma faks çekilmesine de hükmetti.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow