Ilısu Barajı sular altında kalacak!

Ilısu Barajı sular altında kalacak!

Ilısu Barajı sular altında kalacak!

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Ilısu Baraj Gölü altında kalacak yerlerdeki kazıların bu yılki bölümüne başlandığı bildirildi.

Diyarbakır Müzesi Müdürü Nevin Soyukaya, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak eserlerin kurtarılması için 2000 yılının temmuz ayında başlayan ve süren kazı çalışmalarının bu yılki kısmına başlandığını söyledi.

Diyarbakır Müzesi başkanlığında, ABD'li Timothy Mathney'in danışmanlığındaki ekip ile Ziyarettepe kazısının başladığını ifade eden Soyukaya, bu yıl Ziyarettepe kazı çalışmasının yanı sıra kazıdan çıkan eserlerin konservasyon çalışmasının da yapılacağını bildirdi.

Soyukaya, çalışmaların, kazı süresince kazı evindeki laboratuvarda süreceğini, daha sonra bugüne kadar söz konusu kazıdan çıkarılan eserlerin konservasyon, bakım ve restorasyonuna Diyarbakır Müzesi'nde devam edileceğini ifade etti.

Bu kazının Haziran başına kadar süreceğini anlatan Soyukaya, şöyle konuştu:

''Ziyarettepe çok önemli bir höyük. Kalkolotik dönemden itibaren aralıksız yerleşim görmüş. En son üst katmanda, Osmanlı da var. Yakın dönem, 19. yüzyılda 'koçer' dediğimiz göçebe yerleşimi dahi var. En üst katmanda göçebe çadırlarına ait kısa süreli yerleşim izleri tespit edilmişti. Ama yoğun olarak, hem yukarı şehirde, hemde aşağı şehirde yeni Asur yerleşimi var. Ziyarettepe'nin yeni Asur'un sınır başkenti, garnizon başkenti olduğu iddia edilir. Buna dönük
elde edilen veriler de giderek bu iddiayı güçlendiriyor.

Geçen yıl gerçekleştirilen kazıların bu yıl da yapılması talep edildi. İzinleri alındıktan sonra geçen diğer kazılara da başlanacak. Bu yıl ayrıca bir yüzey araştırmamız olacak. Bölgede kazı yapılan höyüklerin çevresini kapsayan bir arkeolojik bir çalışma planlıyoruz.''
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber