İlker Başbuğ: ABD Öcalan'ı Türkiye'ye teslim edip PKK'nın kontrolünü eline aldı

İlker Başbuğ: ABD Öcalan'ı Türkiye'ye teslim edip PKK'nın kontrolünü eline aldı

İlker Başbuğ: ABD Öcalan'ı Türkiye'ye teslim edip PKK'nın kontrolünü eline aldı

ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Johns Hopkins'in davetlisi olarak konferans veren eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Washington yönetiminin terör örgütü PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan'ı 1999'da Türkiye'ye teslim etmesiyle örgütün kontrolünün Suriye'den ABD'ye geçtiğini söyledi. Başbuğ, "Hatırlayın dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit’in bir açıklaması vardır. ‘Neden teslim etti bunlar ben pek anlayamadım’ demişti yanlış hatırlamıyorsam. Esasında bunu bir düşünmek lazım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ geçen hafta ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Johns Hopkins’in davetlisi olarak Amerika’daydı. Başbuğ, Johns Hopkins Baltimore Kampüsü’ndeki konuşmasının henüz ortalarındayken soru-cevap bölümüne dahi geçilmeden terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG sempatizanı bir grup protesto eylemi düzenlemiş, protestocular üniversite güvenliği tarafından dışarı çıkartılmıştı. Başbuğ Baltimore’daki programın ardından Washington’da basına kapalı toplantılar yaptı.

İlker Başbuğ, ABD'de yaptığı görüşmeleri ve gündeme dair görüşlerini Hürriyet gazetesine değerlendirdi. Cansu Çambıbel'e konuşan İlker Başbuğ'un açıklamalarından satır başları:

Türk askeri 'girilemez' denen yerde...

ABD Öcalan'ı neden teslim etti?

- Suriye’de YPG mevzusunun ABD ile ilişkilerimizin merkezine oturması açısından bakıldığında tarihsel planda ABD’nin PKK ile ilişkisi açısından en çarpıcı şey nedir?

İlk defa bunu size söyleyeceğim. ABD, 1999’da Abdullah Öcalan’ı neden Türkiye’ye teslim etti? Hatırlayın dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit’in bir açıklaması vardır. ‘Neden teslim etti bunlar ben pek anlayamadım’ demişti yanlış hatırlamıyorsam. Esasında bunu bir düşünmek lazım. Tabii bu benim kişisel değerlendirmem ve ilk defa açık bir şekilde ifade ediyorum. Öcalan 1979’da Suriye’ye gidiyor. Çıkışına kadar 20 yıl orada. Suriye’de kendisine bağlı bir Kürt yapılanmasını oluşturduğu süreç de odur. Şam’da yaşarken Öcalan kimin kontrolü koruması altındaydı? Esad rejimi... Daha açık konuşalım El Muhaberat. Tabii Rusya’nın da bir ölçüde etkin olduğunu söyleyebiliriz. O dönemde Öcalan, Muhaberat’ın kontrolü ve koruması altında. Peki siz onu Suriye’den çıkarttınız ve Türkiye’ye teslim ettiniz. Örgüt Suriye’nin kontrolünden uzaklaşmış oldu ve Amerika’nın kontrolüne girdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlker Başbuğ: 'Toplum bıktı yoruldu, karamsarlık içinde'

- Nasıl bir mekanizmayla ABD kontrolü sağlıyor?

E Suriye kontrolü yok artık.

- Irak üzerinden ABD’nin PKK üzerinde kontrol sağladığını mı söylüyorsunuz?

E tabii Kandil ağırlıklı bir  yapılanma var. Öcalan’ın etkisi yine cezaevinden de devam ediyor ama  artık Suriye faktörü yok.

- ABD’nin Öcalan’ı Türkiye’ye teslim etme sebebi kontrol etmektir diyorsunuz. Doğru mu anlıyorum?

Bence ana nedenlerden biri budur. Tabii 1999’dan sonra ABD’nin PKK sorununa siyasal ağırlıklı bir çözüm aramaya daha ağırlık verdiğini de görüyoruz. O da bir ikinci neden. Bir noktada da Abdullah Öcalan’ı Türkiye’de bir cezaevine koyarsanız bu PKK sorunun siyasal çözümü için bir güç olur. Ama asıl mesele Öcalan üzerinden Suriye etkisini almakta.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Halkın en güvendiği 30 isim

- ABD bugün Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dedikleri ve yönetim kademeleri hep YPG’lilerden oluşan yapıyı dönüştürebileceklerini iddia ediyor. Ankara’yı rahatlatabilecek formül diye ağırlıklı olarak bunun üzerinde çalışıyorlar. Bu gerçekçi bir bakış mı, YPG ile PKK arasındaki bağ kopartılabilir mi?

Amerika’da katıldığım toplantılarda konuşanların hemen hemen hepsi YPG/PYD’nin PKK’nın kontrolünde olduğu, onların Suriye uzantısı olduğu konusunda karşı bir argüman koymadı. Bunu kabul ediyorlar. O zaman da diyorsunuz ki ABD, PKK’yı terör örgütü olarak kabul eden ilk ülke. E o zaman bugün bu terör örgütünün uzantısıyla nasıl olur bu iş? Bunun izahı yok.

Menbiç'teki durum

- ABD’nin Suriye politikası konusunda Washington’da devam eden tartışmaya ilişkin izleniminiz nedir?

Yaptığım görüşmelerde şunu söyleyenler oldu; Rusya olaya stratejik bakıyor ABD bakamıyor. Buradaki özeleştiri önemli. Bir de Amerika’da askeri ve siyasi kanattaki koordinasyonun olmadığını söylüyorlar. Menbiç’in iki ülke arasında sorun olmaktan çıkacağını düşünüyorlar ki benim de kanaatim o. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber