İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay hapis cezası

İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay hapis cezası

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve siyasi yasak kararı verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine “alenen hakaret” ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Ekrem İmamoğlu katılmazken, avukatları salonda hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme şekilde hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını talep ettiği mütalaayı yineledi.

Mahkeme, sanık avukatlarının son savunmalarını sunmaları için saat 16.00’a kadar duruşmaya ara verdi. Aranın ardından sanık İmamoğlu’nun avukatlarının son savunmaları dinlendi. Sanık avukatları, Ekrem İmamoğlu hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Ekrem İmamoğlu hakkında kamu görevlilerine karşı hakaret suçundan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Bu cezada herhangi bir indirim uygulamayan mahkeme İmamoğlu halkında Türk Ceza Kanununun 53. Maddesi gereğince siyasi yasak uyguladı.

KILIÇDAROĞLU, GEZİSİNİ İPTAL ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya gezisini iptal ederek Türkiye'ye dönme kararı aldı.

"KARAR KESİNLEŞMEDİ, SİYASİ YASAK HALİ MÜMKÜN DEĞİL"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN Türk yayınına bağlanan Avukat Mehmet Sarı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sarı, "Karar kesinleşmedi, siyasi yasak hali mümkün değil. Mahkeme 1 ay içerisinde gerekçeli kararını yazdıktan sonra taraflara tebliğ ediyor. Daha sonra istinaf yolu başlıyor." dedi. Sarı ayırca, "1 yıldan önce bu karar kesinlik kazanmaz." ifadelerini kullandı. 

Eğer karar kesinleşirse ne olur sorusuna yanıt veren Sarı, "Eğer karar kesinleşirse 5 yıllık süre içerisinde seçme ve seçilme haklarından kısıtlı hale gelecek." dedi.

AK PARTİ'Lİ TURAN: ŞU AN KESİNLEŞMEYEN BİR KARAR SÖZ KONUSU  

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 ay hapis cezasına ilişkin "Şu an kesinleşmeyen bir karar söz konusu" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), Ekrem İmamoğlu'na verilen yargı kararıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Turan, "Biz siyasi rekabeti önemseyen bir ekibiz. Biz meydanlarda siyasi polemik yapmayı seven bir ekibiz. Şu an kesinleşmeyen bir karar söz konusu. Yerel mahkemenin verdiği bir karar var. Ancak bundan sonraki süreçte hem İstinaf hem Yargıtay boyutu olacaktır. Yani kesinleşmeyen bir karar var. Biz isteriz ve dileriz ki tüm siyasi rakiplerimiz hakarete varan, davalara konu olan açıklamalar yapmasın. Ancak meydanlarda gümbür gümbür demokratik bir yarış yapalım" ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber