İOKBS açıklandı! MEB bursluluk sınav sonuçları görüntüleme

İOKBS açıklandı! MEB bursluluk sınav sonuçları görüntüleme

İOKBS sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Banaklığı MEB’den yapılan son dakika açıklaması ile birlikte ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerinin günün ilk saatlerinden itibaren açıklanmasını beklediği bursluluk sonuçları belli olmuş oldu. Öğrenciler 2019 İOKBS sonuçlarına “meb.gov” sayfası üzerinden ulaşabilecekler. İşte, MEB İOKBS sonuç sayfası…

İOKBS açıklandı! Milli Eğitim Bakanlığı MEB takvimine göre bursluluk sınav sonuçlarının 22 Temmuz 2019 Pazartesi yani bugün açıklanacağı belirtilmişti. Günün ilk saatlerinden itibaren öğrenciler sonuçların açıklanmasını bekliyordu. Nihayet beklenen an geldi ve İOKBS yani bursluluk sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler sonuçlara Milli Eğitim Bakanlığı  “meb. gov” sayfası üzerinden ulaşabilecekler.


İŞTE İOKBS SONUÇ SAYFASI


SONUÇLAR NASIL BELİRLENİYOR?


a Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.
b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.
ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.
d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.
e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.
ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS