hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? Bursluluk sınavı sonuç tarihi

  İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak Bursluluk sınavı sonuç tarihi
  expand

  Bursluluk sınavı olarak da bilinen İOKBS sonuçları için geri sayım başladı. MEB’ten eğitim desteği alacak öğrencilerin belli olacağı İOKBS’nin sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. İşte bursluluk sınavı sonuç tarihi ve sınavla ilgili detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İOKBS sonuçları MEB tarafından açıklanacak. Sınav takviminde yer alan bilgilerde bursluluk sınavı sonuçlarının ne zaman duyurulacağı bilgisi yerini almıştı. İşte İOKBS ile ilgili bilinmesi gerekenler…

  BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Bursluluk sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 22 Temmuz tarihinde erişime açılacak. Sonuçlar, kimlik bilgileri ile kolayca öğrenilebilecek.

  SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

  Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

  a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

  b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

  c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

  ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

  e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

  f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

  g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

  ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

  h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

  ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow