IŞİD'e adam kazandırma vaadi: "Cennet, araba, para"

IŞİD'e adam kazandırma vaadi: "Cennet, araba, para"

IŞİD'e adam kazandırma vaadi: Cennet, araba, para

Konya'da düzenlenen IŞİD operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerin, örgüte kazandırmaya çalıştıkları kişilere "cennet, otomobil ve para" vadettikleri bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 9 ailenin, çocuklarının Irak Şam İslam Devleti adıyla bilinen IŞİD terör örgütüne katıldığı iddiasıyla başvurusu üzerine çalışma başlattı. Polis, yaklaşık 8 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından dün saat 06.00 sıralarında operasyon düzenledi. Daha önce belirlenen adreslere yapılan baskında IŞİD'e militan ve lojistik destek sağladığı ileri sürülen 9 kişi gözaltına alındı. Baskında polisi karşısında gören şüphelilerin sahur vakti geçmesine rağmen sigara içtikleri iddia edildi. Yapılan aramalarda ise çeşitli çaplarda av tüfeği ve fişek ele geçirildi. Şüphelilerin mesleklerinin ise kasap, tornacı, demir dökümcü ve sanayide çalışan işçi oldukları belirtildi. Alınan bilgiye göre, IŞİD'e eleman ve lojistik destek sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 şüphelinin polisteki işlemleri sürüyor.

Şüphelilerle ilgili polise 9 şikayetçinin başvurduğu, alınan tedbirler sayesinde 4 çocuğun yurtdışına kaçırılmasının önüne geçildiği belirtildi. Çalışmalar kapsamında ayrıca, iki çocuğu Suriye'ye götürmek isteyen 2 örgüt üyesinin, daha önce tutuklandığı bilgisi aktarıldı.

Konya'da IŞİD'e operasyon: 9 gözaltı

Şüphelilerin, özellikle dini konularda yeterli bilgisi olmayan çocuk ve gençlere yönelik toplantılar yaptıkları, bu toplantılarda sürekli cihad ile ilgili ayet ve hadisler okunarak söz konusu kişilerin yönlendirilmeye çalışıldığı öğrenildi.

17 yaşındaki Berfin IŞİD'e katıldı

"Cennet" vaadiyle kandırılıyorlar

Günahının çok olduğunu düşünenlerin, günahlarından arınabilmek için Irak ve Suriye'ye gidip çatışmalara katılmayı kabul ettikleri kaydedildi. Çocuk ve gençlere işledikleri günahı ancak "cihad" ile temizleyecekleri vurgusu yapıldığı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şüphelilerin, örgüte katmaya çalıştıkları kişileri "cennet, otomobil ve para" vaatleriyle kandırdıkları öğrenildi.

IŞİD'e evlilik için katılıyorlarmış

Şüphelilerin ayrıca genç militanları, evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup "cennete kavuşma" vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak beyinlerini yıkadıkları iddia edildi.

Dini bilgisiyi zayıf kişileri tercih ediyorlar

Şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken de dini konularda yeterli bilgisi olmayan ve kendini günahkar olarak gören kişileri tercih ettikleri ve bu kişileri kandırıp, evlerinde düzenledikleri sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi.

Evlilik ve para yardımı vaadi

Şüphelilerin ayrıca genç militanları, evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup "cennete kavuşma" vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak adete beyinlerini yıkadıkları ileri sürüldü.

Konya'dan daha önce IŞİD'e katılıp, Suriye ve Irak'taki savaşta öldükleri öne sürülen ve cenazeleri tekrar memleketlerine gönderilen militanların çoğunun ise savaşta değil, evlerinde otururken uçakların bombardımanı sırasında öldüğünün tespit edildiği bildirildi. Şüphelilerin sorgusu sürüyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber