Ispanak zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? İşte uzman yorumu

Video: Ispanak zehirlenmesi nedir, belirtileri nelerdir? İşte uzman yorumu

İstanbul Esenyurt’ta onlarca vatandaşın yediği ıspanaktan zehirlenmesinin ardından “Ispanak zehirlenmesi nedir?” ve “Ispanak zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?” sorularının cevabı merakla araştırılıyor. Peki, ıspanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? CNN TÜRK canlı yayına katılan Hal Derneği Başkanı Nevzat Dayan konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? İstanbul Esenyurt’ta geçtiğimiz akşam onlarca vatandaş yediği ıspanak sonucu zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Yaşanan üzücü gelişme sonrası başta belirttiğiniz iki soru cevabı en çok araştırılanlar arasında yerini aldı. Peki, ıspanak zehirlenmesi nedir? İşte, ıspanak zehirlenmesi ile ilgili merak edilen detaylar…


İSTANBUL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA


İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 1-3 Kasım tarihleri arasında gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşın hastanelere başvurduğunu, bunların 25'inin taburcu olduğunu, 19'unun ise takibi ve tedavisinin acil gözlem servislerinde devam ettiğini bildirdi. Zehirlenme olayının ise tazeliğini uzun süre koruması için çeşitli kimyasal işlemler gören ıspanaktan olduğu ileri sürüldü.


İstanbul Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, medyada yer alan "İstanbul’da yemek yiyen çok sayıda kişi zehirlendi" başlıklı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasına gerek görüldüğü belirtildi.


Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


"1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25'i taburcu olmuştur. Geriye kalan 19'unun ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir."


ISPANAK ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?


Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı üzere esasında “ıspanak zehirlenmesi” olarak tanımlanan bir zehirlenme türü söz konusu değildir. Ancak ıspanak üzerindeki kimyasal atık veya insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir maddeden kaynaklı olarak gıda zehirlenmesi olabilir. Bu bilgiler ışığında “Ispanak zehirlenmesinin belirtileri” aslında gıda zehirlenmesinin belirtilerdir. İşte, gıda zehirlenmesiyle ilgili merak edilenler…


GIDA ZEHİRLENMESİ NEDİR? DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS