İsrail'de gözaltına alınan Türk iş adamları İstanbul'a döndü

İsrail'de gözaltına alınan Türk iş adamları İstanbul'a döndü

Kudüs'te Türk Bayrağı ile fotoğraf çektirdikleri için İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Türk iş adamları yurda döndü.

Kudüs’te Türk Bayrağıyla fotoğraf çekindikleri için İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Türk iş adamları, serbest bırakılmalarının ardından yurda döndü. İsrail’de yaşadıkları psikolojik baskıyı anlatan iş adamları, “Pantolonumuzu çıkartmamıza kadar zorladılar, dedemizin ismini de sordular” dedi.
Kudüs'te Cuma Namazı sonrasında Türk Bayrağı açtıkları için İsrail polisi tarafından gözaltına alınan Kayserili iş adamları Celal Hasnalçacı, Nedim Olgunharputlu, Fatih Çelik, Ahmet Yurtlu, Necati Ayrancı ve Şaban Andaç öğlen saatlerinde serbest bırakıldı. Yaşanan gelişmenin ardından Türk iş adamları,Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle gece saatlerinde İstanbul’a geldi.


İsrail'de gözaltına alınan Türk iş adamları kefaletle salıverildi


"Psikolojik baskı uyguladılar"


Kudüs’te yaşadıklarını yaşananları aktaran Kayserili iş adamı Nedim Olgun Harputlu, “Türk Bayrağı ile fotoğraf çekmenin yasak olduğunu söylediler. Önce küçük bir toplanma karakoluna götürdüler ve orada üzerimizi aradılar, silah var mı diye baktılar. Orada da psikolojik baskı başladı ‘Welcome to İsrail’ dediler. Bize bağırarak konuştular, konuşmayın, oturun, çekilin kenara gibi psikolojik baskılar uyguladılar. Bayrakla fotoğraf çekinmek yasak dediler, sonradan öğrendik ki yasak değilmiş. Bize orada kanunsuz, hukuksuz, hukuksuzlukta sadece sorgulama esnasında değil, sonuna kadar. Saat 13.00’te aldılar, gece 11.00’e kadar bizi nezarethanede tuttular” dedi.


İsrail polisi 6 Türk vatandaşını gözaltına aldı


Havalimanında ‘pantolonunuzu çıkartın’ talebi


Kendilerine uygulanan psikolojik baskının havalimanında devam ettiğini söyleyen Olgun Harputlu “Akşam havalimanına geldiğimizde pantolonumuzu çıkartmamıza kadar zorladılar. En ufak ayrıntıya kadar bezdirici, zorlayıcı aramalar yaptılar. Ayakkabılarımızı ve cebimizde ne var yok çıkardık. Valizlerimizi döküp içini aradılar, hassas aletlerle araştırmalar yaptılar. Biz burayı da geçti, problem kalmadı dedik” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS