İşsizlik maaşı nasıl nereden alınır? e-Devlet işsizlik maaşı başvuru sayfası

İşsizlik maaşı nasıl nereden alınır? e-Devlet işsizlik maaşı başvuru sayfası

İşsizlik maaşı nasıl nereden alınır? e-Devlet işsizlik maaşı başvuru sayfası

İşten çıkarılan veya işyeri kapananlar işsizlik sigortası ya da yaygın kullanımıyla işsizlik maaşı ile ilgili tüm detayları araştırıyor. En çok merak edilip araştırılan detaylar arasında ise “İşsizlik maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı ve e-Devlet işsizlik maaşı başvuru sayfası yer alıyor. Peki, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşte, merak edilen soruların cevabı…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşsizlik maaşı ya da işsizlik sigortası işten çıkarılan çalışanlar tarafından merakla araştırılıyor. Yapılan araştırmalar arasında en çok öne çıkan ise “İşsizlik maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabı ve işsizlik maaşı e-Devlet başvuru sayfası yer alıyor. İşte, son düzenleme ile işsizlik maaşı başvuru ve alma işlemleriyle ilgili öne çıkan detaylar…

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI

İşsizlik maaşı başvuruları e-Devlet “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” sayfası üzerinden veya direk işten ayrıldığınızın kurumun bulunduğu ilçedeki İŞKUR şubesine giderek yapılır. Genellikle yoğunluk olduğu için başvuruların e-Devlet üzerinden yapılması sıklıkla hatırlatılıyor.

E-DEVLET İŞSİLİK MAAŞI BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşları her ayın 5’inden sonra (5. gün de dahil) PTT şubelerinden nüfuz cüzdanı veya elektronik kimlik kartı ile alınabiliyor. Bir diğer yöntem ise maaşın size ait başka bir hesaba yönlendirilmesi…

PTT AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında bazı illerde giriş çıkışların kısıtlandırılması sonucu veya herhangi bir nedenle resmi ikametinde bulunmayan müşterilerin işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerini kolaylıkla alabilmeleri için yeni önlemler alındığı ifade edildi.

Tüm İŞKUR ödemesi hak sahiplerini kapsayan söz konusu uygulamayla, kayıtlı cep telefonlarına SMS ile PTT'nin internet sitesine yönlendirici özel bir link gönderileceği belirtilerek, kişiye özel tek kullanımlık formun online olarak doldurulacağı vurgulandı.

Form ile hak sahibi ödeme bedellerinin sistemde kayıtlı konut adresine, PTTBank hesabına veya kendi banka hesabına gönderilmesini talep edebileceğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Böylece müşterilerimiz ödemelerini kolaylıkla alabilecek. 2020 yılı Mart ayına ait İşsizlik Sigortası ödemesi hak sahibi olup mevcut cep telefonu numarasına SMS gelmeyen müşterilerimizin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi 'ALO 170' iletişim hattından sistem üzerindeki telefon numaralarını güncellemeleri gerekmektedir. Koronavirüs tehdidine karşı, müşterilerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın sağlığını korumak, sosyal mesafe kuralını uygulamak amacıyla İŞKUR ödemelerini PTT dağıtıcılarımız aracılığıyla vatandaşlarımızın PTT iş yerlerimize gelmelerine gerek kalmadan evlerinde teslim ediyoruz."