2017 İstanbul referandum sonuçları: Hangi ilçede hangi sonuç çıktı?

2017 İstanbul referandum sonuçları: Hangi ilçede hangi sonuç çıktı?

İstanbul referandum seçim sonuçları akşam saatlerinde haber ajanslarından gelen açıklamaların ardından netleşmeye başladı. Genel sonuçların yaklaşık yüzde 20’sini etkileyecek olan İstanbul seçim sonuçları Evet ve Hayır oranlarının belirlenmesinde büyük bir etmen olacak. İstanbul anlık referandum sonuçları için YSK’nın yasağının kalkmasını bekleyen seçmenler tüm sonuçları CNN Türk’ün “2017 Referandum” sayfasından takip edebilecek. Peki, 10 milyonu aşkın seçmene sahip İstanbul’da “Evet” ve “Hayır” oranları ne oldu?

İstanbul seçim sonuçları haber ajanslarının yaptığı açıklamalarla ortaya çıkarken kesin sonuç için YSK'dan gelecek duyuru beklendi.  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun için 16 Nisan Pazar günü referanduma giden seçmenler İstanbul’da “Evet” ve “Hayır” oy oranlarını cnnturk.com’dan canlı olarak takip edebilecek. . 2017 referandum sonuçları oy verme işlemlerinin yurt genelinde tamamlanmasının ardından açıklanmaya başlarken YSK seçim yasağının akşam saatlerinde son bulacağını duyurmuştu.


İSTANBUL REFERANDUM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ....


OY VERME İŞLEMLERİ SIRASINDA NELERE DİKAKT EDİLMELİ?


Birleşik oy pusulası ve “Tercih” yazılı mührü alan seçmenler kabine girerek dilediği seçeneği tercih ettikten sonra pusulayı zarfın içerisine koyarak bağlı bulunduğu sandığa atmak zorunda. Oy kullanma merkezlerine cep telefonu ve video kaydeden cihazlarla girilmesinin yasak olduğunu hatırlatan YSK bu tür cihazların sandık görevlilerine teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sandık görevlisinin önünde bulunan kağıda imza atılması gerekiyor. Seçmenlerin sadece kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabileceklerini duyuran YSK, engelli seçmenlere oy kullanma esnasında sandık görevlilerinin yardım edebileceğini ifade etti.Türkiye sandık başında


38 İLÇELİ İSTANBUL’DA REFERANDUM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Oy verme işleminin tüm şehirlerde tamamlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu önceden belirttiği süre yasağını kaldıracak ve sandıkların sayımının ardından anlık sonuçlar duyurulmaya başlayacak.


İSTANBUL’DA EVET – HAYIR ORANINI ETKİLEYECEK İLÇELER


BAĞCILAR: Yüksek Seçim Kurulu’nun güncel verilerine göre bölgede 2017 yılında yapılacak olan referandum için 1252 sandık kurulacak. 22 mahallesi ise seçim sonuçlarına büyük bir etki yapacak olan ilçede bulunan 510 bin 640 seçmen referandum ile ilgili görüşlerini belirtmek için sandık başına gidecek. Geçtiğimiz yıllara oranla seçmen sayısını en fazla sabit tutan ilçeler arasında yer alan bölgede bu yıl 400’ü aşkın yeni seçmen ilçeye katıldı.


BAHÇELİEVLER: 11 mahallenin bulunduğu ilçede kurulacak olan 1070 sandıkta toplamda 433 bin 497 kayıtlı seçmen oy kullanacak. YSK’nın güncel verileri baz alındığında ilçede oy kullanan seçmenler genel sonuçların yaklaşık olarak yüzde 1’ine etki edecek.


ESENYURT: Birçok ilin seçmen sayısına eşit derecek seçmene sahip olan ilçede Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre 520 bin 865 kayıtlı seçmen bulunuyor. 43 mahalleye sahip ilçede kurulacak olan 1289 sandıkta oy kullanacak seçmenler diledikleri tercihi belirtecek.


İLÇE İLÇE İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ....


Pendik,  Sultangazi, Ümraniye ve Üsküdar gibi ilçelerin tanı sıra yarım milyonu aşkın seçmene sahip olan Küçükçekmece il sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecek.


İSTANBUL’DAN SONRA GÖZLER ANKARA, İZMİR VE DİYARBAKIR’DA OLACAK


10 milyondan fazla seçmen sayısına sahip İstanbul’un ardından en fazla oy oranına sahip bölgeler olan Ankara, İzmir ve Diyarbakır gibi iller genel sonuçları önemli derecede değiştirecek. İl il referandum sonuçlarının yer alacağı “2017 Referandum” sayfası ise anlık olarak güncellenecek ve kullanıcılara en hızlı sonuçları aktaracak.Madde madde anayasa değişiklikleri


Türkiye 7. kez referanduma gidiyor


Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu %38.44, Selahattin Demirtaş ise %9.76 oranında oy aldı. İstanbul'da ise oy dağılımı şu şekilde oldu:


2010 referandumunda yine anayasa değişikliği maddeleri oylamaya sunuldu. Bu halkoylamasında ise 'Evet' oylarının oranı %57,88 olurken, 'Hayır' oylarının oranı %42,12 oldu. 2010 İstanbul referandum sonuçları şu şekilde oldu:SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILABİLİR Mİ?


Anayasadaki 18 maddenin değişimi için yapılan referandumda hangi okul ve sandıklarda oy kullanacağını araştıran vatandaşlar, YSK'nın internet sitesi üzerinden 'nerede oy kullanacağım' uygulamasıyla aradıkları yanıtı buluyor. Peki, seçmen kağıdı olmadan oy kullanılabiliyor mu? Halk oylaması öncesi seçmen kağıdı gelmeyen ya da bu bilgileri teyit etmek isteyen vatandaşların rağbet gösterdiği YSK seçmen sandık sorgulama işlemi, E-Devlet aracılığıyla kolayca sorgulayabiliyor. 


Referandum nedir?


Anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi önemli meselerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamaya referandum denilmektedir. Demokrasi uygulamasının en güzel örneklerinden biri olan referandumda, halkın iradesi doğrudan doğruya sonuca yansımaktadır. Temsili demokrasilerde halkın seçtiği insanlar halkın iradesini yansıtmaya çalışırlar. Ancak bu tür oylamalar muhalefetin onayı olmadan, popüler uygulamaları hayata geçirmek için kullanılabileceğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edebilirler.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS