İstanbul'da DEAŞ operasyonu: Gözaltındaki 15 zanlı tutuklandı! Fotoğraflar tek tek paylaşıldı

İstanbul'da DEAŞ operasyonu: Gözaltındaki 15 zanlı tutuklandı! Fotoğraflar tek tek paylaşıldı

İstanbul'da DEAŞ operasyonu: Gözaltındaki 15 zanlı tutuklandı! Fotoğraflar tek tek paylaşıldı

İstanbul'da, Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği'nin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, DEAŞ 'ın sözde Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul'da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesiyle, gözaltına alınan 15 DEAŞ üyesi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, DEAŞ terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda;  MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından iletilen bilgiler doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliğinin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, DEAŞ 'ın sözde Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul'da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesiyle 15 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin DEAŞ terör örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenirken, Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilemedi. Adli makamlara sevk edilen 15 şüpheli, bugün tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.

 

ABDULLAH AĞAR: TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPILMASI EN AZINDAN HABER VERİLMESİ GEREKİRDİ

MİT ve Emniyet'in ortak operasyonunu CNN Türk canlı yayınında değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar şunları söyledi: Açıklamadan anlıyoruz ki, DEAŞ'ın Horasan kolu bu yönde talimat verdi. Emniyet ve MİT bu yönde bir çalışma yapmış ve 15 DEAŞ'lıyı tutuklamış. Bunların çatışma bölgesinde bulundukları biliniyor ancak eylem yapmaya niyetli oldukları tespit edilmemiş. Bu adamların eylem yapmakla ilgili bir bağlantı tespit edilememiş. Bu bağlamda bana sorarsanız İdlib'ten Afganistan'a DEAŞ'lılar götürülüyor. Horasan kolu da böyle bir eylem hazırlığı içine giriyor. Bunların arasında bir bağlantı var mıdır? Ben bilmiyorum. Özellikle Başkonsoloslukların faaliyet durdurma işi terör eylemi yapılacak gerekçesiyle durduruldu. Bu bir tedirginlik yaratıyor. Düşünün tüm Türkiye bu bilgi ile çalkalanıyor. Bundan etkilenirsiniz, endişelenirsiniz. Sadece yabancılarda da değil Türk vatandaşlarında da bir tedirginlik yaratıldı. En başından beri Türkiye'yi radikallerle işbirliği yapılıyor gibi iftiralar attılar. Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye'yi radikal gruplarla işbirliği yapıyor olarak gösteriyorlar. Ama işin aslında Kur'an yakan kişi faşist bir isim. Bu mesele bu şekilde köpürtüldüğü taktirde Türkiye'deki siyasi gruplar bunu konuşacak. Türkiye'ye gelmek isteyen yabancılarda tedirginlik oluşacak ve bu turizmi vuracak. Başkonsolosluklar ürkektir. Başka bir ülkedesiniz çünkü. Siz bir duyum veya ihbar alırsınız. Bunu aldığınız zaman sizin sorumluluğunuzu taşıyan ülke ile işbirliği yaparsanız. Ancak bu yapılmadı. Siz işbirliği yapmıyorsunuz ve bizi de zor durumda bırakacak şekilde davranıyorsunuz. Asıl hatayı onlar yaptılar. Bunun ruhu şudur: Türkiye ile işbirliği yapılması en azından Haber verilmesi gerekirdi. Bu anlamda Türkiye'nin ortaya koyduğu iyi niyet ve çaba ortada.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İŞTE TUTUKLANAN 15 DEAŞ ÜYESİ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı