İstanbul'da terör saldırısı

İstanbul'da terör saldırısı

İstanbul'da terör saldırısı

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Vodafone Arena Stadı’nın misafir seyirci çıkış kapısı önünde çevik kuvvet ekiplerinin görev yaptığı alanda ve Maçka Parkı'nda patlama meydana geldi. Saldırıda 30'u polis memuru olmak üzere 38 kişi şehit oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 14'ü yoğun bakımda ve 5'i ameliyatta olmak üzere 155 yaralının olduğu açıkladı. Saldırıyla ilgili olarak 13 kişi gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya İstanbul'daki terör saldırısından bu fotoğrafları geçti

Basın mensuplarına açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni bilgileri kamuoyuyla paylaşmak için burada olduklarını belirterek, 5 şehit polis için cenaze töreni düzenlendiğini söyledi.

"Hastanelerde 155 vatandaşımız tedavi görüyor"

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"En son aldığımız bilgiler çerçevesinde dün akşamki menfur saldırıda şehadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. Bunların 30'u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7'si sivil vatandaşımız, birinin ise kimliği henüz tespit edilemedi. Hastanelerde 136 müşahede altında vatandaşımız var, 14'ü yoğun bakımda, 5'i ameliyatta.. 155 toplam hastanelerde şu anda tedavi gören, bu olayla karşı karşıya kalmış, sağlıkları için dua ettiğimiz vatandaşlarımız var."

Haber devam ediyor
Haberin devamı

13 kişi gözaltında

Şu ana kadar 13 kişinin gözaltına alındığını aktaran Soylu, "Sabah Başbakan Yardımcımız da basınla bir vesileyle paylaştı. Arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler çerçevesinde fail olarak PKK'yı işaret ediyor. Olayın nasıl planlandığı, ne zaman planlandığı konusunda ve nasıl yürütüldüğü konusundaki çerçeve arkadaşlarımızda var ancak hem soruşturmanın yürütülmesi hem de operasyonun devamı açısından, bu konuda çok fazla değerlendirmede bulunmayacağız." diye konuştu.

Soylu, tekrar millete başsağlığı dileyerek, "Bu menfur ve alçak saldırılar muhakkak bizleri derinden yaralamaktadır. Ailelere ve milletimize acı vermekte ve ateş düşürmektedir ancak bizim sorumluluğumuz kenetlenmek, birlik ve beraberlik içeresinde olmak ve aynı zamanda karşı karşıya kaldığımız bu alçaklığı, bu coğrafyada bir daha yüze çıkamayacak şekilde bertaraf etmektir. Bu alçak saldırılar bizi yıldırmıyor. Tam tersi millet olarak kenetliyor ve bu konudaki yapmamız gerekenleri bir daha tek tek tembih ediyor. Tekrar milletimizin başı sağolsun." ifadelerini kullandı.

"Sağlık çalışanlarımız üstün gayret gösterdi"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da olayın başından beri gerek yaralıların olay mahallinden alınıp hastanelere nakli, gerekse hastanelerdeki tedavi konusunda üstün gayret gösteren sağlık camiasının tümüne teşekkür etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akdağ, sağlık camiasının üzerine düşeni mükemmel bir biçimde yaptığının altını çizerek, "Bakanımızın da ifade ettiğini tekrarlayabilirim. Hastanelerimizde 155 yaralımız var, bunların 14'ü yoğun bakımda, 5'i ameliyatta. Zaman zaman ameliyattan çıkan yoğun bakıma geçen, yoğun bakımdan ya da servislerden ameliyata alınan kardeşlerimiz var." diye konuştu.

Bakan Akdağ, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına ve millete sabır dileyerek sözlerini tamamladı.

"Güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır"

Öte yandan Bakan Soylu, Vatan Yerleşkesi'nde katıldığı cenaze töreninde yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

"Vefa da Kadir de Adem de İlker de Hasan da bütün şehitlerimiz bilsin; o insanlıktan çıkmış alçaklara şunu söylüyoruz; yarından tezi yok Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır, karada, havada, denizde, nerede olursa olsun... Hangi güce sığınmışlarsa sığınsınlar, Türk milleti bu kanı yerde bırakmayacaktır. Maliyeti ne olursa olsun bu hesap görülecektir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soylu, şöyle devam etti:

"Kırk yıldır, bu ülkeyi terörle uğraştıranlar ve onların destekçilerine soruyorum: Bir takım karanlık odakların, Batılı karanlık ortaklarınızın uşağı, maşası ve tetikçisi olmaktan başka bir vasfınız var mı, Geberip gittiğinizde, arkanızdan ağlayacak, hayır dua edecek kimse var mı?"

 

Numan Kurtulmuş: 300-400 kilo patlayıcı kullanıldı, oklar PKK'yı gösteriyor

HDP'den terör saldırısıyla ilgili açıklama

Olay nasıl meydana geldi?

Patlamanın Vodafone Arena Stadı misafir takımın seyircilerinin giriş çıkış yaptığı kapıda görev yapan çevik kuvvetin bulunduğu bölgede gerçekleştiği belirtilirken olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, ilki daha şiddetli olmak üzere iki patlama meydana geldi. Patlamaların ardından silah sesleri duyuldu. 

Patlamaların yaşandığı bölgede yer alan siviller tahliye edilirken, güvenlik güçleri geniş önlemler almış durumda. Yapılan resmi açıklamalara göre 5 savcı saldırıyı araştırmak için görevlendirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Vodafone Arena'nın önünde patlama

İstanbul'daki patlamadan kareler

Patlama BJK TV canlı yayınına yansıdı

Bursaspor'dan açıklama yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan olay hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena Stadyumu yakınındaki bombalı saldırıyla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları bir dizi telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişmeleri takip etmekte olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile ayrı ayrı telefonla görüşerek saldırı hakkında bilgi aldığı kaydedildi. İstanbul'da Tarabya'daki ikametgahında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişmeleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte takip ettiği öğrenildi.

Patlama stadyum boşaldıktan sonra meydana geldi

Beşiktaş-Bursaspor maçında görev yapan çevik kuvvet polislerine yönelik bir saldırı olduğu belirtildi. Bombalı saldırının maçın ardından gerçekleştiği ve stadyumun boşaltılmış olduğu öğrenildi. Patlama sesinin komşu ilçeler ile Üsküdar başta olmak üzere Anadolu yakasından da duyulduğu belirtiliyor.

İçişleri Bakanı'ndan patlama açıklaması

Yaralılar hastaneye sevk edildi

"Yaralılar Şişli Etfal başta olmak üzere yakın birçok hastaneye sevk edildi. Sayın Sağlık Bakanımızla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızla ilk önce olay yerine gideceğiz. Milletimizin ve özellikle polis teşkilatımızın, emniyet teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tabi şehit konusunda biraz sonra valimizle, emniyet müdürümüzle değerlendirme yaptıktan sonra kamuoyu önünde açıklamada bulanacağız."

 Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber