İstanbul'un fethi ne zaman? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı 2022?

İstanbul'un fethi ne zaman? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı 2022?

İstanbul'un fethi ne zaman? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı 2022?

İstanbul'un fethine sayılı günler kala, bu özel gün hakkında bazı sorular gündeme geldi. Hazreti Muhammed (S.A.V.) tarafından fethi müjdelenen, medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul'un fethinin hangi tarihte olduğu ve kaçıncı yılı olduğu araştırılıyor. Peki, İstanbul'un fethi ne zaman? İstanbul'un fethinin kaçıncı yılı 2022? İşte detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarihte büyük öneme sahip olan İstanbul’un fethi ile ilgili bilgiler gündemde yerini aldı. Bir çağı kapatıp, yeni bir çağı açan fetih olarak geçen İstanbul'un fethi bu yıl da düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak. İşte Fatih Sultan Mehmet'in 21 yaşındayken büyük zafer sonucu olan İstanbul'un fethi ile ilgili merak edilenler…

İSTANBUL'UN FETHİ NEREDE KUTLANACAK?

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Mayıs'ı Atatürk Havalimanı'nda kutlayacağız" dedi.

İSTANBUL FETHİNİN BU YIL KAÇINCI YILI?

Sultan II. Mehmed'in komutanlığında 54 günlük kuşatmanın sonucunda 29 Mayıs 1453'te gerçekleşen fetih ile 1500 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu yıkıldı, Orta Çağ bitip, Yeni Çağ başladı. 2022 yılında İstanbul'un fethinin 569. yılı kutlanıyor.

İSTANBUL'UN FETHİ NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİ?

İstanbul'un Fethi, Kostantiniyye'nin Fethi veya Konstantinopolis'in Düşüşü, 6 Nisan 1453 - 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında, 53 gün süren yoğun bir kuşatmanın sonucunda Osmanlı Devleti padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı ordusunun Bizans İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul'u ele geçirmesidir. 2. Mehmet, 1453 yılında henüz 21 yaşındayken uzun yüzyıllar boyu ele geçirilemeyen Bizans'ın elindeki İstanbul'u 54 günlük bir kuşatmanın ardından fethederek "Fatih" unvanını aldı. Fetih sırasında gemileri karadan yürütüp Haliç'e indirerek savaşın seyrini değiştiren Fatih Sultan Mehmet, bu fetihle Orta Çağ'ı kapatıp Yeni Çağ'ı açtı.

İSTANBULU'UN FETHİ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Babası Sultan II. Murad'ın ölümünün ardından 1451'de ikinci kez tahta çıkan II. Mehmed, İstanbul'u kuşatma hazırlıklarına 1451 sonlarında başladı. II. Mehmed ilk olarak Boğaz'ın Anadolu yakasında büyük dedesi Bayezid'in yaptırmış olduğu Anadolu Hisarı'nın karşısına o dönemde Boğazkesen adı verilen Rumeli Hisarı'nın inşa emrini verdi. İmparator Konstantin, II. Mehmed'e hisarın yapımı için kendisinden izin alması gerektiğini bildirmek için elçiler gönderdi ancak Mehmed elçileri kabul etmedi. İmparator en son 1452'nin Haziran ayında barış görüşmeleri için bir kere daha elçilerini gönderdi ancak Mehmed elçileri yine reddetti. Hisar 1452'nin Ağustos ayında tamamlandı. Böylece boğazın kontrolü Osmanlıların eline geçmiş oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Boğazdan geçecek gemiler bundan böyle geçiş için para ödemek zorundaydı. Aksi takdirde gemiler top atışıyla batırılacaktı. 1452 sonlarında ödeme yapmayı reddeden bir Venedik gemisi batırılarak kaptanı ve tayfası tutuklandı. Bu gelişmeler karşısında İmparator Konstantinos, Papa ve İtalyan şehirlerinden umutsuzca yardım talebinde bulundu ama bu talebi sonuçsuz kaldı. Yalnızca Cenova 1452'nin kasım ayında yardım gönderdi. Konstantinopolis'teki asker sayısı 8 bin civarındaydı, limanda 26 savaş gemisi bulunuyordu. Osmanlı ordusundaki asker sayısı ise en az 50 bindi. Ayrıca II. Mehmed yalnızca karadan kuşatmanın yeterli olmayacağını düşünerek bir donanma hazırlatmıştı. Bu donanma bahar aylarında boğazın Marmara girişine ulaştı.

29 Mayıs’ta toplu taşıma ücretsiz mi? Pazar günü metro, metrobüs, İETT, Marmaray bedava mı?

29 Mayıs’ta toplu taşıma ücretsiz mi? Pazar günü metro, metrobüs, İETT, Marmaray bedava mı?