hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İşte 2005-2017 arasında şehit verilenlerin ve gazilerin sayısı

  İşte 2005-2017 arasında şehit verilenlerin ve gazilerin sayısı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  CHP'li Atilla Sertel'in şehit ve gazilerin sayısını sorduğu önergeye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin "Bakanlığımızın görev ve faaliyet alanına girmiyor" yanıtı vermişti. Kamu görevlilerinin derlediği şehit ve gazi sayılarını paylaşan Saygı Öztürk, terör olaylarının 7 Haziran 2015'ten sonra yaygınlaştığını belirterek, "O günden bu yana 771 askerimiz, 352 polisimiz, 89 güvenlik korucumuz olmak üzere tam bin 212 şehit verdik" diye yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atilla Sertel, terör olaylarında ve 15 Temmuz darbe girişiminde verilen şehit sayısının açıklanması için Milli Savunma Bakanlığı'na soru önergesi vermiş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla verilen yanıtta, "Soru önergesinde yer alan konular Bakanlığımızın görev ve faaliyet alanına girmemektedir” denilmişti. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, ise 2005-2017 arasındaki şehit ve gazi sayılarını açıkladı.

  Kayseri'de geçen yıl şehit edilen 15 asker anıldı

  Seçimlerden sonra patladı

  Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Personel Başkanlığının KHK ile Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandığını, bu başkanlığın bünyesinde Gazi ve Şehit İşleri Şube Müdürlüğü olduğunu hatırlatan Saygı Öztürk, şehit jandarma, polis ve güvenlik korucularının ise İçişleri Bakanlığı'na bağlı olduğunu ifade etti. Öztürk, "İşte, bakanın “Görev alanımıza girmyor” deyip açıklamadığı şehitlerimiz" başlıklı yazısında, kamu görevlilerince derlenen şehit ve gazilerin sayısını paylaştı:

  Şehit babasının hatıralarıyla büyüyor

  "Bu yılın 21 Aralık 2017 tarihi itibariyle şehitlerimizle ilgili bazı sayılar vermek istiyorum:

  7 Haziran 2015'teki milletvekili seçimlerinden sonra terör olayları yaygınlaştı. İşte o günden bu yana 771 askerimiz, 352 polisimiz, 89 güvenlik korucumuz olmak üzere tam bin 212 şehit verdik. O tarihten sonra meydana gelen patlamalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 555 olarak belirlendi. 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte 62 özel harekat polisi, 5 asker, 173 vatandaşımız şehit edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuyu biraz daha açtığımızda, AKP döneminde 2016 yılı dışında en fazla şehit verdiğimiz de yine bu yıldır. Bakın, bu yılın 21 Aralık tarihine kadar 196 asker, 48 polis, 26 korucu olmak üzere 270 şehidimiz oldu.

  Yıl yıl şehitlerimiz

  AKP hükümeti 2003 yılının Kasım ayında kuruldu. 'Asayiş berkemal' yani asayiş ve güvenlik sorunu hemen hemen yoktu. 2 ilde uygulanan Olağanüstü Hal de 28 Kasım'da son bulmuştu. O yıl toplam 7 şehidimiz vardı.

  2004 yılında hükümetten büyük beklentiler vardı. Örgüte vurulan darbeler, terör örgütünün beklentileri nedeniyle o yıl 31 güvenlik görevlimiz şehit edildi.
  Sonraki yılları aktarayım:

  Terör olaylarının başladığı 1994 yılından günümüze kadar 6 bin 105 askerimiz, 805 polisimiz, bin 440 güvenlik korucumuz olmak üzere toplam 8 bin 350 şehidimiz olduğunu belirtip, diğer şehitlerimizle birlikle rahmetle anıyoruz."

  İşte 2005-2017 arasında şehit verilenlerin ve gazilerin sayısı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow