İşte ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin nedeni

İşte ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin nedeni

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinin perde arkasıyla ile ilgili ilginç iddialar ortaya atıldı. İddialardan ilki ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un geçtiğimiz günlerde tutuklanmasının ardından krizin patlak verdiği... Diğer bir iddia ise Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından başsavcılığın başka bir isim için gözaltı kararı çıkardığı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz günlerde tutuklanarak cezaevine gönderilen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'dan sonra dün sabah yeni bir gelişme yaşandığı iddia edildi. İddiaya göre Amerikan Konsolosluğu'nda Emniyetle ilişkileri götüren bir isim için Başsavcılık tarafından verilen tutuklama kararı tebliğ edildi. Tutuklama kararı verilen kişinin de Türk vatandaşı olduğu ve eşinin FETÖ'nün çağrısından sonra Bank Asya'ya para yatırdığı saptandı. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluktan dışarıya çıkmadığı da iddialar arasında.

İlk gerilim Metin Topuz'un  tutuklanması

17-25 Aralık öncesi, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan firari Zekeriya Öz ve operasyonu düzenleyen emniyet müdürleri ile düzenli olarak telefonla görüştüğü belirlenen ABD Başkonsolosluğu'nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz, 4 gün gözaltında tutulduktan sonra, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Güvenlik sebebiyle büyük bir gizlilik içinde gözaltına alınan Metin Topuz, "Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Yenişafak gazetesinin haberine göre, Metin Topuz’un irtibatlı olduğu FETÖ’cü polis şefleri dışında 15 Temmuz darbe girişimine katılmaktan tutuklu eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Albay Gürcan Secan ile darbe toplantılarına katılan İstanbul İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Oktay Akkaya ile de irtibatı belirlendi. Topuz’un ayrıca darbe girişimi sırasında Ankara’da ‘Darbeye direnen herkesin vurulması ve silahların teslim edilmemesi’ gibi talimatları veren Zeki Taşkın ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdiği tespit edildi. Topuz’un telefon kayıtlarını merceğe alan savcılık FETÖ ile iltisaklı olmaları nedeniyle soruşturma geçiren 121 kişi ile yoğun iletişim kaydının bulunduğunu belirledi.

Soruşturma dosyasındaki bağlantılar

Topuz’un ayrıca Bylock kullanan çok sayıda kişi ile yüzlerce irtibatı olduğu da soruşturma dosyasında yer alırken, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünü yöneten FETÖ üyeleriyle, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen arasındaki irtibatı sağlayan isim olduğu tespiti yer alıyor. Firari savcı Zekeriya Öz ile iki kez görüştüğünü kabul eden bu görüşmelerin ABD ve Türk polisinin ortak operasyonlarına ilişkin olduğu iddia eden Topuz, son randevunun ise Öz'ün VIP karşılama ve ağırlama istediği için geri çevrildiğini anlattı. Öte yandan Topuz’un evindeki incelemelerde ele geçirilen telefon ve dijital materyallerin incelenmesinin sürdüğü öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkinci tutuklama kararı krizin fitilini ateşledi

Vatan gazetesi Ankara temsilcisi Murat Çelik'in haberine göre ise; ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanmasıyla ateşlenen gerginlik dün İstanbul Başsavcılığı’nın aldığı gözaltı kararıyla krize dönüştü. Başsavcılık, dün ABD Konsolosluğu ile Türk emniyet birimlerinin koordinasyonunu sağlayan kişi hakkında verilen gözaltı kararı sonrası zirveye tırmandı. Gözaltı kararı verilen kişinin henüz yakalanmadığı ve konsolosluğa sığındığı iddia ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı