İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, uzatıldı mı 2021?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, uzatıldı mı 2021?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, uzatıldı mı 2021?

Koronavirüs döneminde olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla uygulamaya koyulan uygulamalardan birisi de işten çıkarma yasağıydı. Peki, Mart ayı ile birlikte sorgulamaları artan işten çıkarma yasağı bu ay bitiyor mu, ne zaman?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekonomik olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla yürürlüğe konulan işten çıkarma yasağı, son günlerin de en çok araştırılan konular arasında. Mart ayı ile beraber işten çıkarma yasağı cezası ve uygulamanın uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor. İşten çıkarma yasağı hakkında son dakika gelişmesi yaşanırken işten çıkarma yasağı uzatılacak mı sorusu da yanıt buldu.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR, UZATILDI MI?

İlk olarak 17 Nisan tarihinde ilan edilen işten çıkarma yasağı geçtiğimiz haftalarda uzatıldı. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre; 17 Mart’ta sona erecek olan işten çıkarma yasağı mayıs ortasına kadar uzatıldı. Diğer taraftan pandemi sürecinde başlayan kısa çalışma ödeneği son kez 31 Mart’a kadar devam edecek. Salgın önlemleri kapsamında getirilen işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Haziran 2021'e uzatma yetkisi bulunuyor.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Her bir haksız fesih için işveren 2 bin 943 lira para cezası kesilecek.