hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Parti’de kongrede sürpriz olur mu?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  28 Mayıs seçim sonuçları netleştikten sonra gözler CHP ve İYİ Parti genel merkezine döndü. İki partinin genel başkanı konuştu. CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün verdiği mesajlar nasıl okunuyor? Kılıçdaroğlu, dışarda "Burdayız" dedi. İçeride kurmaylarına neler dedi? Akşener dün ittifak sürecek mi soruları için "Bu bir süreç, bundan sonra ne olacağını bilmiyorum" dedi. Parti kulislerinde neler konuşuluyor? İttifakta tamamı mı devam mı? İYİ Parti'nin kongre süreci var. 24 Haziran’da genel başkanlık yarışında sürpriz bekleniyor mu? İYİ Parti bu hafta ne yapacak ve durum değerlendirmesi ne zaman olacak? Detayları CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova detayları şu ifadelerle aktardı;

  İttifak sürer mi? soruma İYİ Parti'den verilen mesajlar;

  "İttifak seçimlerde olur, seçim bitince biter. İktidar olsaydık ilişkinin adı koalisyon olurdu. Muhalefette ittifak veya koalisyon olmaz ancak iş birliği olur. Yine her parti bağımsızlığını korur. Bu her anlamda ortak hareket etmek anlamına gelmez. Ancak biz İYİ Parti olarak Altılı Masa’nın altına imza attığı metinleri dün de bugün de yarın da savunduk, savunacağız. Bunlar bizim görüşlerimizi yansıtan metinlerdir. Bu ilkelerden vazgeçilmez hale gelmezse iş birliği sürer ama bu ortak hareket etmek demek değildir. Herkes müstakil parti. Sadece ortak doğrularımızda İYİ Parti aynı duruşu sergileyecektir."

  Kongreden sürpriz çıkar mı?

  İYİ Parti kongresinden sürpriz beklenmiyor. Meral Akşener'in Genel Başkanlığı sürecek diyenler çoğunlukta. Akşener’in bu süreçte bütün kararları ilgili kurallarla birlikte aldığını altı çiziliyor. Sadece bir kararı kendi aldı. O da Cumhurbaşkanı adayı olmamak. Dolayısıyla süreçle ilgili her şeyden hepimiz sorumluyuz yaklaşımı var. Keyfi yönetim söz konusu değil. Ayrıca bugüne kadar da Meral Akşener'in ortaya koyduğu bütün vizyonlar hatta şerhlerin doğruluğu ortaya çıkmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İyi Parti'den “Masadan biz kalkmadık. Masanın iç hukukunun olduğu yerdeydik. Biz bu iç hukuka bağlı kaldık. İYİ Parti’nin en temel ilkesi biz hayatta adam satmayız ama satanı da unutmayız” vurgusu var.

  Bu hafta meclis yemin töreni ve sonrasında grubun oluşması için mecliste toplantı var. Sonraki hafta ise seçim sonuçları ile ilgili iç değerlendirme toplantıları olacak. Grup başkanı alarak Cihan Paçacı, Musavvat Dervişoğlu, Koray Aydın, Şenol Sunat'ın isimleri geçiyor. Teamül yaşça büyük ve siyaseten kıdemli bir ismin grup başkanı olması, Cihan Paçacı veya Koray Aydın olursa MYK’daki görevlerini bırakacaklar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow