İYİ Parti'den Alevilere özel vaatler

İYİ Parti'den Alevilere özel vaatler

İYİ Parti'den Alevilere özel vaatler

Meral Akşener'in kurucusu ve genel başkanı olduğu İYİ Parti'nin programında Alevilere özel vaatler de yer aldı. ''Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında Alevilik ile ilgili verilen bilgiler ve cemevi konusu dahil Alevilerin bütün sorunlarıyla ilgilenecek ve dini ihtiyaçları karşılanacak. Alevi kültürünün inanış ve uygulamalarını çalışacak bağımsız bir 'Araştırma Merkezi' kurulacak. Ülkemizde ve ülke sınırları dışında bulunan Alevi kültür mirasının envanteri çıkarılacak tahrip olan eserlerin restorasyonu yapılacak.' denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Meral Akşener'in öncülüğünde kurulan İYİ Parti, önceki gün itibarıyla Türkiye'nin bugüne değin kurulan 207. partisi olarak siyasetteki yerini aldı. Partinin programında öne çıkan vaatler şöyle sıralanıyor:

-Yeni Siyasi Partiler ve Seçim Yasası yapılacak.

-Sandık güvenliği sağlanacak, oy devletin onuru gibi korunacak.

-Siyasi partilerde teşkilat kapatma şartları zorlaştırılacak.

-Milletvekili dokunulmazlığı kürsü dokunulmazlığı dışında tümüyle kaldırılacak.

İyi Parti'de görev dağılımı

-Herkese adil yargılanma hakkı sağlanacak.

-HSK, mahkemelerin bağımsızlığı, doğal veya kanuni hâkim ilkesi ve hakim güvencesi sağlanacak biçimde yeniden yapılandırılacak.

-Basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılacak, gazetecilerin hukuksuz olarak tutuklanmasını sağlayan var olan hukuki düzenlemeler gözden geçirilerek evrensel hukuk ilkeleri ile uyumlu hale getirilecek.

MHP'li meclis üyesi partisinden istifa edip, İYİ Parti'ye geçti

-Medya meslek örgütleri ve sendikaların katılımıyla, demokratik işleyişi zedelemeyecek bir 'Ortak Akıl' mekanizması kurulacak. Çoksesli ve bağımsız bir medya için adımlar atılacak.

-KHK ile yönetime derhal son verilecek. Toplumsal ihtiyacın zorunlu kıldığı haller ile ekonomik, doğal afet, salgın hastalık durumlarının haricinde KHK çıkarma yoluna gidilmeyecek.

Menderes Türel'den İYİ Parti açıklaması

-Ceza soruşturmalarında işkence ve insan onuru ile bağdaşmayan yasadışı usul ve yöntemlerin uygulanmasına asla izin verilmeyecek.

-"Yolsuzlukla Mücadele Kurulu" oluşturulmasına dair yasa çıkarılarak, yolsuzlukla etkin mücadele yürütülecek. Bu suçlarda zamanaşımı kaldırılarak yargılamanın ihtisas mahkemelerinde yapılması sağlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alevilere özel vaatler

-Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında Alevilik ile ilgili verilen bilgiler ve cemevi konusu dahil Alevilerin bütün sorunlarıyla ilgilenecek ve dini ihtiyaçları karşılanacak.

-Alevi kültürünün inanış ve uygulamalarını çalışacak bağımsız bir 'Araştırma Merkezi' kurulacak.

-Ülkemizde ve ülke sınırları dışında bulunan Alevi kültür mirasının envanteri çıkarılacak tahrip olan eserlerin restorasyonu yapılacak.