Ayfer Yılmaz, İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu

Ayfer Yılmaz, İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu

Burhanettin Kocamaz, "İYİ Parti'nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Devlet eski bakanı Ayfer Yılmaz olacak, kendisini destekliyorum" dedi. Eski Bakan Ayfer Yılmaz'ın Mersin'den aday olacağının açıklanmasının ardından gelecek değerlendirmelerse merak konusu oldu.

Ayfer Yılmaz, önemli kurumlarda yönettiği görevler sonrasında siyasi kariyerine bu kez İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını ekledi. Peki, Ayfer Yılmaz daha önce hangi görevlerde yer aldı ve siyasi kariyerinde hangi kurumlar bulunuyor?

AYFER YILMAZ KİMDİR?

Ayfer Yılmaz 1956 yıında Ankara'da dünyaya geldi. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümü'nü bitirdi Bonn Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcılığı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı, Hazine Müsteşarlığı, Dünya Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Başkanlığı, XX.ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yapmıştır. 2002-2009 Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Danışma Kurulu üyesidir. 

 • 1974 TED Ankara Koleji
 • 1978 Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye Bölümü
 • 1979 - 1980 Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü ve MİİT Genel Sekreterliği'nde Uzman Yardımcısı, Eylül 1979 - Ocak 1980 City of London Polytechnic ve Bank of England " Bankacılık Denetimi eğitimi"
 • 1980 - 1986 Kamu Finansmanı Genel müdürlüğü'nde uzman, şube müdür vekili.
 • 1986 - 1989 T.C Bonn Büyükelçiliği (Almanya) Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yrd.
 • 1989 - 1991 Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı,
 • 1991- 1993 Genel Müdür Yardımcısı ve Kamu Finansmanı Genel Müdürü,
 • 1993 - 1994 Kamu Finansmanı, Banka Sigorta, Kamu İktisadi Teşebüsselerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı
 • 1994 - 1995 Hazine Müsteşarı (ilk Kadın Hazine Müsteşarı)
  Hazine Müsteşarlığı'ndaki görevleriyle bağlantılı olarak Hazine'yi temsilen, 
 • Eximbank Yön. Kurulu Üyesi,
  TEK Yönetim Kurulu Üyesi,
  Dünya Bankası (World Bank), Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) Asya Kalkınma Bankası (ADB), İslam Kalkınma Bankası ve Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşunda (MİGA) Türkiye için Güvernörlük (Başkanlık) görevleri
 • Bildiği Yabancı Diller: İyi derecede İngilizce,

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS