İzmir Barosu'ndan avukatlarından protesto

İzmir Barosu'ndan avukatlarından protesto

İzmir Barosu'ndan avukatlarından protesto

İzmir Barosu avukatları, Selçuk Kozağaçlı ve Taylan Tanay'ın da aralarında yer aldığı ÇHD'li 9 avukatın tutuklanmasını adli yıl açılışında protesto eden 18 avukata açılan soruşturmayı protesto etti.

Baro Başkanı Avukat Sema Pekdaş, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında 2011 yılının ekim ayında 35 avukatın KCK davasında tutuklandığını hatırlattı. Pekdaş, bu yılın Ocak ayında Çağdaş Hukukçular Derneği'ne yapılan operasyona değindi ve aralarında Selçuk Kozağaçlı, Taylan Tanay, Güçlü Sevimli'nin de bulunduğu derneğin yönetici ve üyesi 9 meslektaşlarının tutuklandığını belirtti.

Pekdaş, meslektaşlarının hangi davalarda kimlerin avukatlığını yaptıkları, müvekkillerine haklarını hatırlatmaları ve bu hakların etkin biçimde kullanılmasını sağlamalarının, dolayısıyla da bir bütün olarak hukuki yardım faaliyetinin artık suç olarak nitelenir hale geldiğini savundu.

Avukatların soruşturma, yargılama ve mesleki faaliyet nedeniyle tutuklanmalarının yurt içi ve yurt dışında büyük tepki uyandırdığını dile getiren Pekdaş, "Tepki gösterenlerin başında da biz avukatların gelmesi işin tabiatı gereği ve en doğalıdır. Bizden istenen susmamız, alışmamız,  meslektaşlarımızı unutmamız ise bunun mümkün olmadığı bilinmelidir" dedi.

İzmir Adliyesinde yapılan adli yıl açılış töreninde savunmaya yönelik "saldırılara" ve tutuklu avukatlara dikkat çekmek amacıyla slogan atan meslektaşlarından 18'i hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Pekdaş, "Onlarca meslektaşımızın mesleki faaliyetleri nedeniyle maruz bırakıldığı hukuk dışı uygulamalara karşı tavır almak ve tutuklu meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmak görev ve sorumluluğumuzdur" diye konuştu.

Grubun alkışlar ve sloganlarla soruşturmayı protesto etmesinin ardından, 18 avukat İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Ercan Demir ile soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Tokgöz'e ifade verdi.