Jale İnan kimdir? Google'a doodle olan Jale İnan neden öldü? İşte Jale İnan'ın hayatı

Jale İnan kimdir? Google'a doodle olan Jale İnan neden öldü? İşte Jale İnan'ın hayatı

Jale İnan kimdir? Google'a doodle olan Jale İnan neden öldü? İşte Jale İnan'ın hayatı

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan Google’a doodle oldu. Perge ve Side antik kentlerinin gün yüzüne çıkmasında emeği olan isimlerden biri olan Jale İnan’ın hayatı merak konusu oldu. Peki, Jale İnan kimdir, ne zaman, neden öldü?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arkeoloji alanında yaptığı işlerle adını hafızalara kazıyan ve birçok eserin gün yüzüne ulaşmasında pay sahibi olan Jale İnan, Google tarafından unutulmadı. İşte İnan’ın hayatıyla ilgili tüm bilgiler…

JALE İNAN KİMDİR, NE ZAMAN, NEDEN ÖLDÜ?

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan’ın kızı, zamanın önde gelen bilim insanlarından Mustafa İnan’ın eşidir. 1 Şubat 1914’te dünyaya gelen Jale İnan 27 Şubat 2001’de hayatını kaybetmişti. İnan vefatından önce uzun süre Parkinson hastalığı ile mücadele etmişti.

Lise öğrenimini Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladı. Babasının mesleki gezilerine katılarak arkeoloji ile genç yaşta tanıştı.

Aleksander von Humboldt Vakfı'nın bursu ile, arkeoloji okumak üzere 1934 yılında Almanya'ya gitti. Bir yıl sonra da Türk Cumhuriyeti devlet bursunu kazandı. 1935-1943 yılları arasında klasik arkeoloji bilim dalında lisans ve doktora eğitimini Berlin ve Münih üniversitelerinde tamamladı. 1943 yılında Prof. Dr. Rodenwalt'ın yanında “Kunstgeschichtliche Untersuchung der Opferhandlung auf römischen Münzen” adlı teziyle doktorasını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Kürsüsü'nde Prof. Dr. Clemens Emn Bosch'un asistanı olarak atanan Jale İnan, lise yıllarında tanıştığı Mustafa İnan'la 1944 yılında evlendi. Ertesi yıl tek çocukları Hüseyin dünyaya geldi.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü'nün kurulması çalışmalarına katıldı ve bu kürsünün ilk asistanı olup Prof. Dr. Arif Müfid Mansel'in asistanlığını yapmaya başladı. Aynı yıl Arif Müfid Mansel'le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya'da Side antik kenti kazısına, ertesi yıl Perge antik kenti kazısına başladı. 1953 yılında doçent, 1963 yılında profesör oldu. Mansel'in ardından 1974-1980 yılları arasında Side, 1975-1987 yılları arasında Perge kazılarına başkanlık etti. Kazıları sırasında Side Roma Hamamı'nın Side Müzesi’ne dönüşmesi için emek verdi. 1975 yılında Klasik Arkeoloji Kürsüsü'nün Başkanı oldu ve bu görevini 1983 yılında emekli oluncaya kadar sürdürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Jale İnan, Side ve Perge'deki kazıların dışında 1970-1972 yılları arasında Kremna (Bucak, Burdur) ve 1972-1979 yılları arasında Pampfilya Seleukeiası (Manavgat) antik kentlerinde kurtarma kazıları gerçekleştirdi.

Antik dönem heykeltıraşlık sanatı üzerine çok önemli eserler verdi. Yayınladığı kitaplar Anadolu'nun Roma ve Erken Bizans dönemi portreciliği konusundaki çok önemli başvuru eserleri arasına girdi. 1991 yılında Side'deki Apollon Tapınağı kazısı ve onarımı için emek harcadı; 1992-1993'te Perge tiyatro kazılarını gerçekleştirdi. 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi'nin şeref üyesi oldu.

Arkeoloji müzesinin yeni gözdesi: 'Baş Melek Mikail'

Arkeoloji müzesinin yeni gözdesi: 'Baş Melek Mikail'