Son Dakika

Tam kapanma olacak mı? 26 Nisan Kabine toplantısı kararları neler? Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı gelecek mi?

A A

26.04.2021 - 16:59 Son Güncelleme:

Kısmı kapanma kararında belirtilen sürenin dolmasının ardından gözler bugün gerçekleştirilmesi beklenen kabine toplantısında çevrildi. Bugün yapılması beklenen kabine toplantısında milyonların merak ettiği önemli kararların alınması bekleniyor. Kabine toplantısında genel hatlarıyla Ramazan Bayramı’nı da kapsayan üç haftalık kapanma ve hızlı aşılanma konularının ele alınması masadaki kuvvetli seçeneler arasında. Peki, kabine toplantısında alınacak muhtemel kararlar neler?

Tam kapanma olacak mı? 26 Nisan Kabine toplantısı kararları neler? Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yapılan kabine toplantısı sonrasında iki haftalık kısmi kapanma sürecine geçildiğini açıklamış ve vaka sayılarında beklenen düşüş yaşanmazda daha sert önlemler alınabileceğini açıklamıştı. İki haftalık kısmi kapanma süresinin sona ermesiyle birlikte yeni kararların açıklanacağı kabine toplantısının detayları merak ediliyor. İşte 26 Nisan 2021 tarihli kabine toplantısına dair detaylar..

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAAT KAÇTA AÇIKLAMA YAPACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sunum yapması planlanan toplantıda, tedbirlerin vaka sayılarına yansıması, yeni tedbirlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı, mevcut tedbirlerin ne zamana kadar devam edeceği gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor. Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş ilk kez katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her kabine toplantısında olduğu gibi alınan kararları saat 19.30-20.00 saatleri arasında halka duyurması bekleniyor.

KABİNE TOPLANTISINDA ALINACAK MUHTEMEL KARARLAR NELER?

-Toplantıda Covid-19'la mücadelede alınan tedbirlerin sonuçları, aşı tedariği, yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimi konularının yanı sıra Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konuların ele alınacağı tahmin ediliyor.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinede koronavirüsle mücadelede üç haftalık kapanma kararı gündemde. Kapanmayla birlikte hızlı aşılama hedefleniyor. Kapanmanın üretim yapan yerler, marketler, gıda zincirleri hariç tüm işyerlerini kapsayacağı iddia ediliyor.

-Vaka sayılarında istenilen seviyelere inilmemesi nedeniyle tam kapanma Bakanlar Kurulunun birinci gündem maddesi olacak. Bayramı da kapsayacak şekilde bir kapanma kararı masada ele alınacak.

-Türkiye genelinde uygulanan kısmi kapanmanın devam edip etmeyeceği kabinede tartışılacak.

-Kabinede, kalabalık yerler ve AVM’lerin kapatılmasına yönelik yeni kararların alınabileceği kaydediliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı da seçenekler arasında.

-İthal aşıda tedarik süreci, Rus Sputnik V aşısıyla ilgili gelişmeler, yerli aşı çalışmalarında gelinen son aşamanın da toplantının önemli gündem maddeleri arasında yer alacağı öngörülüyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL TAM KAPANMADA NE OLMUŞTU?

İlk vakanın 11 Mart 2020 tarihinde görülmesinin ardından getirilen kısıtlamalardan bazıları:

2020 Mart genelgesiyle ilk olarak, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.65 yaş ve üstüne kısıtlama getirildi.

Marketlerin açık olduğu saatler ve müşteri sayısında kısıtlamaya gidildi. Toplu taşıma araçlarının yüzde 50 kapasiteyle yolcu kabul edebileceği açıklandı. THY’nin uçuşları nisan ve mayıs ayında durduruldu daha sonra kademeli olarak tekrar açıldı. Cuma günü ve kandil gecesi camiler cemaate kapandı.

16 Mart 2020’den itibaren ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine 1 hafta, üniversite eğitimine ise 3 hafta ara verildi. 23 Mart 2020’den itibaren uzaktan eğitime geçildi.

Salgın Türkiye geneline yayıldıkça önce tam kapanma ve sokağa çıkma yasakları ilan edildi. İller arasında seyahat kısıtlaması getirildi. Kamuda kademeli mesai uygulaması başlatıldı.