Kadınlara yönelik şiddete #KayıtsızKalmayın

Kadınlara yönelik şiddete #KayıtsızKalmayın

Kadınlara yönelik şiddete #KayıtsızKalmayın

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, ‘Ateş Böceği Kampanyası’ ile toplumda artan erkek şiddetine karşı farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MELTEM GÜNAY İstanbul - Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), ‘16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası’ kapsamında kamuoyunu, şiddete tanık olduklarında harekete geçmeye ve kayıtsız kalmamaya çağırıyor. Kampanyada, www.atesbocekleri.info sitesinde yer alan şiddet vakaları ve yönlendirmelerle şiddete tanık olanların nasıl kayıtsız kalmayacakları hakkında bilgilendiriyor. 16 gün boyunca, ziyaretçiler seslerini kaydedip sosyal medya kanallarında paylaşarak kadınlara yönelik şiddete karşı çevrim içi dayanışma hareketine dahil olabilecek.

Ateş böcekleri aydınlatacak

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (BM Kadın Birimi/UN Women) 2018’den bu yana 16 Günlük Aktivizmle bütünleştirdiği ateş böcekleri, bu sene kadınlara yönelik şiddete tanık olanları aydınlatıyor. Kampanya, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekerken, herkesi şiddete tanık olduklarında neler yapabilecekleri hakkında bilgilenmeye, şiddete kayıtsız kalmayarak şiddete maruz bırakılan kadınların sesi ve gücü olmaya davet ediyor. Restoranda, üniversitede, iş ortamında, sokakta, apartmanda, sosyal medyada ve sporda gerçekleşebilecek şiddet vakaları ve bu vakalara tanıklık halinde neler yapılabileceği hakkında bilgilendirme yapan kampanyaya ünlü isimler destek oluyor. Aralarında Demet Evgar, Pınar Deniz, Ceyda Düvenci, Gupse Özay, Deniz Bayramoğlu ve Emre Sakçı gibi isimlerin bulunduğu ünlülerin sesleriyle destek verdiği kampanya herkesi önce bilgilenmeye, sonra seslerini kaydederek “ben de kayıtsız kalmıyorum” demeye çağırıyor.

Konuyla ilgili konuşan BM Kadın Birimi Ülke Direktörü Asya Varbanova, “Dünyada her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakıyor. Şiddete maruz bırakılan kadınların çoğu utanç, korku ve önyargılar yüzünden şiddeti raporlamıyorlar. Kadınlara yönelik şiddetin özel ve ailevi bir mesele olduğu algısı, şiddetin nereye ve nasıl raporlanması gerektiği hakkında bilgi eksikliği şiddete tanık olanların sessiz kalmasına neden oluyor. Kadınlara yönelik şiddete engel olmak için hepimizin haklarımızı ve mevcut şiddet ihbar mekanizmalarını bilmemiz gerekiyor.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sesinizle destek olabilirsiniz

Milliyet Gazetesi’nin medya desteğiyle yürütülen kampanyanın hedefi, şiddete tanıklık anında ve sonrasında şiddete maruz bırakılan kadınlara nasıl destek olabilecekleri hakkında kamuoyunun farkındalığını artırmak ve bu kapsamda çevrimiçi bir dayanışma ağı kurabilmek. Ziyaretçiler kampanya sitesi www.atesbocekleri.info’ya girerek şiddet vakalarını ve yönlendirmelerini ünlü isimlerden dinleyebilecek, seslerini kaydedip, mesajlarını kendi sosyal medyalarında paylaşabilecekler. Her bir ses kaydı sitede bulunan “Kadınlara” ve “Şiddet” kelimelerinin arasındaki mesafeyi artıracak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı