Bugün kandil mi? 2020 Kadir Gecesi ne zaman?

Bugün kandil mi? 2020 Kadir Gecesi ne zaman?

Bugün kandil mi 2020 Kadir Gecesi ne zaman
expand

Ramazan ayının sonlarına denk gelen Kadir Gecesi’nin ne zaman idrak edileceği Diyanet’in dini günler takviminde paylaşılmıştı. İslam alemi için öneme sahip günler arasında yer alan kandiller de yine aynı takvimde yerini aldı. Peki, bugün kandil mi?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kadir Gecesi 2020 yılında önemli bir güne denk geldi. İki önemli günün bir arada idrak edildiği gün aynı zamanda Ramazan ayı içerisinde yer aldı. Peki, 19 Mayıs’ın anlam ve önemi ne?

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

19 Mayıs 2020 Salı günü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanırken bu yıl aynı zamanda Kadir Gecesi’ne de denk geldi. Aynı tarihte iki önemli gün birden idrak edilecek.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan en önemli özellik; “Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi” (Yûnus, 10/57) ayetiyle âleme tanıtılan, 14 asırdan beri insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olmaya başlamasıdır.

Zira o Kitap, bizi birbirimize yaklaştıracak, kardeş kılacak, hayatı güzelleştirecek, sorunların çözümüne ışık tutacak, umutla geleceği inşa edecek en büyük değer ve en önemli hazine olarak Rabbimizin insanlığa son vahyidir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Yüce Kitabımızda “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi, Kur’an’ın getirdiği tevhit, adalet, merhamet, sevgi gibi insanı ve toplumu yücelten değerlerle buluşarak huzurlu ve onurlu bir hayata kavuşmayı ifade etmektedir. Bu gece bizlere, yeryüzüne Rahman’ın merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen Kur’an’ın, insana verilen en büyük imkân zamanın, iman ile yüklenilen emanetin, bahşedilen nimetlerin, aziz vatanımızın, kardeşliğimizin değerini ve kıymetini bildirmektedir. Bu manada, varlık gayesini gerçekleştirmek isteyen insan, kendisine sunulan ikram ve lütufların kıymet ve değerini anladığı oranda kendi kadrini ve değerini de yükseltecektir.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow