Karaburun'a içme suyu sağlayacak Bozköy Barajı hazır

Karaburun'a içme suyu sağlayacak Bozköy Barajı hazır

Karaburun'a içme suyu sağlayacak Bozköy Barajı hazır

İzmir'in Karaburun yarımadasına yılda 1 milyon 98 bin metreküp içme suyu sağlayacağı belirtilen 'Bozköy Barajı'nın inşaatı tamamlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir'in yeni cazibe merkezlerinden olan, her yaz nüfusu katlanan turistik ilçe Karaburun'a  içme suyu sağlayacak Bozköy Barajı inşaatı bitirildi. Barajda su tutulmaya başlandı. İsale hattı İZSU tarafından tamamlanır tamamlanmaz Karaburun'a Bozköy Barajı'nın suyunun verileceği bildirildi.

Karaburun Yarımadası'nın Türkiye'nin en çok su sıkıntısı çeken bölgelerinden biri olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çeşme ve Karaburun'un en büyük sorununu çözmek için adeta seferberlik ilan ettiklerini belirtti. Eroğlu, "Bozköy Barajı tamamlandı. Karareis ve Salman barajlarının inşaatı da hızla ilerliyor. Onlar da bittiğinde tarihi yarımadanın su sıkıntısı tarih olacak" diye konuştu.

İstanbul'un barajları yaza hazır

DSİ 2 Bölge Müdürlüğü tarafından Bozköy'ün 4 kilometre güneyinde Uzundere Çayı üzerine kurulan Bozköy Barajı'nın gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde inşa edildi. 3 milyon 653 bin metreküp depolama hacmine sahip olan barajın gövde yüksekliği ise 37.50 metre. Karaburun ilçe merkezi ve çevresindeki yerleşim birimlerine yılda 1 milyon 98 bin metreküp içme suyu sağlayacak barajdan tarımda da faydalanılacak. Bozköy Barajı 1000 dekar araziye can suyu verecek.