hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karlov cinayetinde birinci şüpheli belli oldu

  Karlov cinayetinde birinci şüpheli belli oldu
  expand

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada sona gelindi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli olarak iddianamede yer alırken, örgütün tepe yöneticileri arasında yer alan Şerif Ali Tekalan ve Emre Uslu da şüpheliler arasında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Edinilen bilgiye göre, Ankara'da 19 Aralık 2016'da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Karlov'un öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı, iddianamesini tamamladı.

  AA'nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekilinin onayına sunulan iddianame, onaylanması durumunda mahkemeye gönderilecek.

  Suikasta böyle hazırlanmış

  1 numaralı şüpheli Fetullah Gülen

  Mesut Hasan Benli'nin Hürriyet'te yer alan haberine göre, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen 1 numaralı şüpheli olarak iddianamede yer alırken, örgütün tepe yöneticileri arasında yer alan Şerif Ali Tekalan ve Emre Uslu da şüpheliler arasında. Suçlama, "anayasayı ihlal", "kasten öldürme". Suikast anının TRT'de yayınlanması nedeniyle şüpheli TRT çalışanlarının dosyası ise ayrıldı.

  Şüphelilerin örgütteki konumlarına ve suikasttaki rollerine göre hazırlanan şema da iddianameye konuldu. Karlov suikastının, Türkiye'yi zor duruma düşürmek ve Rusya ile ilişkilerini bozmak amacıyla gerçekleştirdiği savunuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şifre kırılırsa Karlov suikastı aydınlanabilir

  Talimat Şahin Söğüt'ten

  İddianameye göre, Karlov suikastını azmettirdiği ve saldırgan polis memurunun mail'lerindeki mesajları sildiği iddia edilen eski BTK çalışanı tutuklu Şahin Söğüt'ün, suikasttan 10 gün önce, polis Altıntaş'ın Keçiören'deki evinin yakınlarında baz kaydı tespit edildi. Altıntaş'ın bu görüşmeden sonra suikast hazırlığı yapmaya başladığı ve suikastın talimatının da Söğüt tarafından getirildiği öne sürüldü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow