Kaymakamlık sınavı ne zaman 2021, başvuru şartları neler? İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alımı yapacak

Kaymakamlık sınavı ne zaman 2021, başvuru şartları neler? İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alımı yapacak

Kaymakamlık sınavı ne zaman 2021, başvuru şartları neler? İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alımı yapacak

İçişleri Bakanlığı 110 kaymakam adayı alımı için başvuru şartları belli oldu. Adaylar başvurularını ÖSYM aracılığıyla gerçekleştirecekler. Peki, Kaymakamlık sınavı ne zaman, adaylardan istenen başvuru şartları neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev almak isteyen kaymakam adayları için beklenen ilan yayınlandı. Adaylar için başvuru kılavuzu yayınlayan Bakanlık sınava başvuruların ÖSYM aracılığıyla alınacağını belirtti. İşte adaylarda aranan şartlar ve sınavla ilgili bilgiler…

KAYMAKAM ADAYI ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Adaylardan istenen başvuru şartları şu şekilde:

Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

01 Ocak 2021 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1986 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

KAYMAKAMLIK SINAVI NE ZAMAN, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sınav, 10 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da yapılacak ve saat 10.15’te başlayacak. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar. Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) olacak.

Adaylar başvurularını, 26 Mayıs-02 Haziran 2021 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir başvuru merkezinden yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Geç başvuru günü 10 Haziran 2021’dir.