Kemal Derviş kimdir, öldü mü? Kemal Derviş neden vefat etti?

Kemal Derviş kimdir, öldü mü? Kemal Derviş neden vefat etti?

Kemal Derviş kimdir, öldü mü? Kemal Derviş neden vefat etti?

Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı gibi önemli görevlerde yer alan Kemal Derviş hayatını kaybetti. 2001 mali krizinin ardından Türkiye’de de önemli görevler alan Derviş’in vefat haberi sonrası çok sayıda başsağlığı mesajı yayınlandı. Peki, Kemal Derviş kimdir, neden vefat etti?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2001 mali krizinin ardından Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim haline gelen Kemal Derviş’ten acı haber geldi. Ekonomi alanında önemli görevlerde yer alan Derviş hayatını kaybetti.

KEMAL DERVİŞ NEDEN ÖLDÜ?

Derviş’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı. ABD'de yaşamını sürdüren Derviş'in bir süredir parkinson tedavisi gördüğü biliniyordu.

KEMAL DERVİŞ KİMDİR?

Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Kıdemli Uzmanı ve Edward M. Bernstein Uzmanı olan Kemal Derviş, İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Danışmanı’dır. Derviş, Nisan 2009-Kasım 2017 yılları arasında Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı ve Direktörü olarak görev yapmıştır. Öncesinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığını yürüten Derviş, aynı zamanda ülke düzeyinde kalkınma konuları üzerine çalışan tüm BM fon, program ve departmanlarının başkanlarının oluşturduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Grubu’na başkanlık etmiştir. 2001-2002 yıllarında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hazine Müsteşarı görevini yürütmüştür. Paris Bosphorus Enstitüsü (Institut du Bosphore), Institut de Prospective Economique du Monde Méditerranéen (IPEMED), Center for Global Development, Office Chérifien des Phosphates ve Criteria Caixa dâhil olmak üzere çeşitli kurumların danışma kurulu üyesidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kemal Derviş, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmadan önce, 1996-2000 yılları arasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika komisyonu başkan yardımcısı ve 2000 yılından itibaren Yoksullukla Mücadele ve İktisadi Yönetim komisyonu başkan yardımcısı olmak üzere kariyerinin 22 yılında Dünya Bankası’nda görev aldı. Görevi boyunca, ayrıca, Berlin Duvarı’nın yıkılması sonrası Doğu Avrupa’nın dönüşümü, oluşturulan piyasalarda ticaret ve finans sektörü ve Bosna’nın yeniden inşası konularını yönetti.

2002 – 2005 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstanbul’u temsil eden Derviş, bu dönemde Avrupa’nın Geleceği Konvansiyonu’nun iki Türk temsilcisinden biri olmuştur. Daha sonra, Küresel İlericiler Forumu (the Global Progressive Forum), İlerici Yönetişim Ağı (the Progressive Governance Network), Küresel Kamu Mallarına Yönelik Görev Gücü (the Task Force on Global Public Goods) ve Dünya Bankası’nın desteklediği Büyüme ve Kalkınma Komisyonu’nun (the Commission on Growth and Development) aralarında bulunduğu birçok uluslararası ve Avrupa’daki özel görev ve ağlarda yer almıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kemal Derviş kimdir, öldü mü Kemal Derviş neden vefat etti

Akademik dergilerde ve güncel konularda yazdığı çok sayıda makalesi yayımlanan Derviş, aylık olarak Project Syndicate’te yazmaktadır. Bu makalelerin kapsamlı bir derlemesi, “Reflection on Progress: Essays on the Global Political Economy (İlerleme Üzerine Düşünme: Küresel Politik Ekonomi Üzerine Denemeler)” başlığıyla Brookings Press tarafından yayımlanmıştır. Yine Brookings Press tarafından yayımlanan Inequality in America (Amerika’da Eşitsizlik) ve Asia and Policymaking for the Global Economy (Küresel Ekonomi için Asya ve Siyasa Yapımı) gibi önemli kitap ve yayınların eşyazarı ve eşeditörlüğünü üstlenmiştir. Küresel ekonomik yönetişim hakkındaki kitabı A Better Globalization 2005 yılında yayımlanmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Derviş, doktorasını Princeton Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve lisans derecelerini ise London School of Economics’te Ekonomi bölümünde tamamlamıştır. 1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde ekonomi alanında ders vermeye başlayan Derviş, 1970'lerin sonunda Princeton Üniversitesi’nde ve 2009-2015 yılları arasında Columbia Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber