hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kulis Haber: Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'ye neden teklifte bulunmadı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Tüm dikkatlerin çevirildiği dünkü Kemal Kılıçdaroğlu-Muharrem İnce görüşmesinden sonra seçime dönük iş birliği veya bir teklif üzerine görüşme yapılmadığı ifade edildi. Peki kulislerde ne konuşuluyor? İki partiden yansıyanlar neler? Neden bir teklif yok? İki parti arasında süreç bitti mi? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Dicle Canova'nın açıklamaları:

  CHP cephesinden yansıyanlara baktığımda, "Çok nezaketli geçti. Birbirlerine 'Sayın Genel başkan' diye hitap ettiler. Gerginlik olmadı aksine eski günler yad edildi" deniyor.

  "CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK KENDİNE YAKIŞTIRMADI"

  Kılıçdaroğlu'nun diğer partilerle yaptığı görüşmeler gibi 6'lı masanın ortak politikalar metnini, adaylaşma sürecini anlattığı, İnce'ye adaylığı konusunda veya herhangi bir teklif gibi anlaşılacak en ufak bir imada dahi bulunmadığı söyleniyor. "Bunu kendine yakıştırmadı" deniyor.

  Hatta sonrasında Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarına bir cumhurbaşkanı adayının cumhurbaşkanlığını kendini layık gören birinin bir başka cumhurbaşkanı adayı ile pazarlık edebileceğinin düşünülüyor olmasına şaşırıyor ve "Üzülüyorum" dediği ifade edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kulis Haber: Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnceye neden teklifte bulunmadı

  SİYASETTE 24 SAAT UZUN MESAJLARI VERİLİYOR

  Şu an üzerinde anlaşılmış bir şey yok. "Pazarlık yok" dense de CHP cephesinden "Siyasette 24 saat uzun. Liderlerin bıraktığı yerden her şey olabilir. Hiç bir şey de olmayabilir" mesajları da veriliyor.

  Akşener'in "Dayatma var" diyerek masaya dönmediği, sert açıklamalar yaptığı, "Artık her şey bitti" denilen noktaya gelindiği bir süreç yaşandı. O süreçte tam da bitti denilen yerde temas başlamış ve 6'lı masa toplantısına saatler kala konu çözüme kavuşturulmuştu. Bu kez sonuç almak biraz daha zor görünse de "Mucizeyi zorlayacağız" yaklaşımı var. "Her şey bitti" denmiyor.

  Kulis Haber: Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnceye neden teklifte bulunmadı

  BUGÜN 17:00'YE KADAR TEMAS OLUR MU?

  Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu ile konuştum. Mevlüt Dudu da dünkü görüşmede 1 saatlik bir sohbet olduğunu ama seçim sürecine ilişkin ne bir işbirliği önerisi ne da başka bir şey konuşulmadığını ima bile edilmediğini vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Peki, bugün bir temas teklif olur mu?" soruma Dudu, "Böyle bir beklentimiz yok. Dünkü görüşmeden sonra da böyle bir ortam oluşmadı. Yine de bugün bir teklif gelirse partinin yetkili kurulları değerlendirir" dedi.

  Bugün saat 17'ye kadar süre var. Eğer çekilme olmazsa adaylıklar kesinleşecek ve yarın da pusuladaki yer için kura çekilecek. Elbette seçime kadar her adayın çekilme seçeneği var ama bugün 17.00'den sonraki çekilme kararları pusulaya yansımayacak. Orada aday olarak görünecek. Zaten CHP'nin de bu ziyareti öne çekme nedeni buydu. O yüzden nezaket ziyareti söylemi bu noktada inandırıcı bulunmuyor.

  Kulis Haber: Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnceye neden teklifte bulunmadı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP KANADI O SÖZLER İÇİN "KÖTÜ DÜŞÜNMEDİK" DİYOR

  Ve sonuç itibariyle iki partideki görüşmeye ilişkin atmosfer olumlu, yüksek bir tansiyon yok. hatta Muharrem İnce'nin "Hoş geldiniz, güle güle" demesi için CHP tarafı "Kötü düşünmedik" diyor. İnce de zaten "Geçmiş ile hesaplaşmak derdim yok geride kaldı, niyetim sarih" mesajı verdi.

  İKİ GENEL BAŞKAN ÇALIŞIYOR

  Şimdi Ankara'da tüm dikkatler buna çevrildi. Edindiğim bilgilere göre Muharrem İnce bugün kampanya hazırlıkları için toplantı halinde olacak. Başka programı yok. Kemal Kılıçdaroğlu'nun da basına açık bir programı görünmüyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow