Kemal Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret önerisi

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret önerisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Erken seçim çağrısını yenilen Kılıçdaroğlu, hükümete asgari ücretin dolara endekslenmesi teklifinde bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunda gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları:


Gazi ve şehit yakınlarımıza saygı göstermek hepimizin görevi olmalı. Bir haksızlığı anlatacağım size. Gazi İrfan Bayer geçen cumartesi intihar etti. Bu kardeşimiz neden initihar etti, bunu anlatacağım size. 1997 yılında yaralanıyor ve gazi oluyor. Kastamonu'ya yerleşiyor. Çocuğunun özel okula yerleştirilmesi için milli eğitim müdürüne gidiyor ve bu kardeşimizin çocuğu özel okula yerleştiriliyor. Kendine tanınan hakkı kullanıyor. Sonra bu okulun FETÖ'ye ait olduğu anlaşılıyor. Gazimizi çağırıp sorguya çekiyorlar. Gruruna yediremiyor ve canına kıyıyor. Okul seçimini milli eğitim müdürü yapıyor ama gazimiz FETÖ'den suçlanıyor. Bir ülke böyle yönetilemez. Bu ülke için hayatını ortaya koyan insanlara bu yapılamaz. 


Bütün annelere sesleniyorum. Ben sadece ve sadece sizin çocuklarınızın hakkını savunuyorum. Hak, hukuk olsaydı böyle olmazdı. Düne kadar Pensilvanya'dan talimat alan hakimler şimdi Saray'dan talimat alıyorlar.


Aklını Saray'a ipotek eden savcı gerçeği göremez


Şimdi roller değişti. "Kim Saray'a muhalifse onlar hesap verecek" deniliyor. FETÖ falan unutuldu. Sözcü Gazetesi'nin sahibinin ve yöneticilerinin başına gelenlere bakın. Aklını Saray'a ipotek eden savcı gerçeği göremez. Akılları başlarında değil.


Bu iddianamenin mahkemde kabul görmeyeceğini düşünüyordum. İçinde delil yok. MASAK, Sözcü Gazetesi ile FETÖ bağlantısını incelemiş ve hiçbir bağlantı bulamamış. Bunu mahkemeye gönderiyor ama dava açılıyor.


Yeni bir suç icat ediliyor. Cumhurbaşkanı'nın yerini haber yapmak ne zamandan beri suç olmuş. Kanunda böyle bir suç yok. Cumhurbaşkanı'nın yerini haber yaptığı için FETÖ'cü ilan ediliyor. Asıl baş FETÖ'cü sen değil misin. Devleti FETÖ'ye teslim eden sen değil misin? Böyle bir iddianame mizah dergilerinde bile olmaz ama burada oluyor. Burak Akbay'ın FETÖ yurtlarında kaldığı iddia ediliyor. Araştırılıyor ama böyle bir yurt yok.  Devletin çivisi çıkmış. Kimin ne yaptığı belli değil.


Torba kanun eleştirisi


Torba kanun denen bir uygulama var. Torba kanun türü AK Parti hükümetiyle gündemimize geldi. Bu kanunları ne hakim ne de avukat izleyebiliyor. Torba Kanun içine 58. maddeyi yerleştirdiler. Bu madde ile madenleri bölecekler, parçalayacaklar ve sonra da birilerine peşkeş çekecekler. Zonguldaklı kardeşime sesleniyorum. sana sahip çıkan bir parti var halkın, emekçinin partisi Cumhuriyet Halk Partisi. İşçi kardeşlerimize sesleniyorum: Senin hakkını ben savunuyorum. Sen alın terinden yana tavır almak zorundasın. Özellikle AK Parti'ye oy veren işçi kardeşlerime sesleniyorum. Senin hakkına ben sahip çıkıyorum, savunuyorum. Sen de oyunun rengini değiştirmek zorundasın.


Yılda 4 milyar dolar kömür italatına para ödüyorlar. Neden bizim kömürümüz çıkarılmıyor da dışardan kömür alınıyor. İşçi mi yok? Tüm işçilerimize sesleniyorum: Bu hükümet size iş bulamaz. Herkes düşünmek aklını başına almak zorunda.


Asgari ücreti dolara endekslensin


Mazot ve benzine yine zam geldi. Hala hükümet akaryakıta yapılan zammın nereye harcanacağını bilmiyor. Benzine zam yapıldı. Asgari ücret, memurun maaşı dolara mı endeksli? Hayır? Maliye bakanı dalga geçiyor. O koltukta sen nasıl oturuyorsun. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile lira üzerinden anlaşıyorsun. Ancak şirketlerle dolar üzerinden anlaşıyorsun. Sen asgari ücreti neden dolara neden endekslemiyorsun? Çiftçinin mazotunu dolara endeksliyorsun. Şimdi soruyorum kim milli, kim yerli?


Sözümüzü tuttuk


 Şimdi bir şey çıkarmışlar 'efendim CHP AK Partili belediyeyi alırsa orada çalışanların işine son verir ekmeği ile oynayacak" Buradan sözylüyorum. Hiçbir CHP'li belediye hiçkimsenin ekmeği ile oynamayacak. Bunlar fakirden alıp zengine veriyor. Biz iktidara geldiğimizde zenginden alıp fakire vereceğiz. Asgari ücrette vergiyi kaldıracağız. Biz asgari ücret 1500 TL olacak dediğimizde kıyameti koparmışlardı. Bugün tüm CHP'li belediyelerde A'dan Z'ye hepsinde asgari ücret 1500 TL oldu. Sözümüzü tuttuk.


Önümüzdeki günlerde Rusya'ya domates ihracatı olacakmış. Ancak 4 firma Rusya'ya domates ihracatı yapacak. Kimdir bu 4 firma diye sorduk. Ama söylemediler. Bu 4 firmayı öğrenip buradan açıklayacağım.


Cumhuriyetimizin 94. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Şimdi 80 milyonluk cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmalıyız. Bu cumhuriyet birisinin değil 80 milyonun cumhuriyetidir. Medya özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, din ve vicaden özgürlüğü, istiyoruz. Tek adam rejimi değil, özgürlükçü, parlamenter sistem istiyoruz.


Siyasiler vatandaşına hesap veriyorsa orada demokrasi vardır. Bazıları demokrasiyi sadece sandıktan ibaret görüyor. 'Astığını as, kestiğini kes' diyor. Hiç kimse ben milli iradeyim diye ortaya çıkamaz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.


20 Temmuz'da bir darbe yaşadık. OHAL ilan edildi ve parlamentonun yetkileri elinden alındı. Kendi iradesini topluma milli irade diye dayatıyor. Biz 15 Temmuz darbe girişiminde bulunanların hesabını vermesini isterken, asıl hesap vermesi gerekenler 'ne istedinizde vermedik' diyenlerdir. 15 Temmuz darbesi halk tarafından püskürtülmüşken 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. Bunu her yerde söyleyin. 12 Eylül darbe döneminde ne varsa daha fazlası 20 Eylül dönemiyle ülkeye getiriliyor.


Belediye başkanları şantaj ve tehditle istifa ettiriliyor


Belediye başkanlarını çağırıp istifa edeceksin diyorlar istifa ettiriyorlar. Kanun hükmünde kararnameye de gerek yok. 101 belediye başkanını görevden aldılar. Şu anda nüfüsün %41'i kendi seçtiği belediye başkanları tarafından yönetilmiyor. Bu ne zaman olur? Darbe dönemlerinde. Bana bir allahın kulu çıksın desinki 'belediye başkanlarının istifaya zorlanması hukuk içindedir' desin. Halkın seçtiği belediye başkanlarını çağırıyorsun, şantaj ve tehditle istifa ettiriyorsun.


Balıkesir belediye başkanı 'aileme kadar varan tehditler var' diyor. Dün parti sözcümüz 'faşist dikdatör' deyince çok alınmış. Belediye başkanını bırakıp ailesiyle uğraşmak faşizmdir. Sende ahlak, vicdan yok mu? hadi adamla kavga ediyorsun. Ailesinden ne istiyorsun?


Erdoğan'a erken seçim yanıtı


Demokrasinin namusunu kurtarmak için gel erken seçim yapalım dedim. 17 ay bekleme dedim. Bir daha söylüyorum. Erdoğan, AK Parti'nin Genel Başkanı sana hodri meydan diyorum.


 


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS