Kılıçdaroğlu: Erken seçim olmayacak. Nedeni de şu...

Kılıçdaroğlu: Erken seçim olmayacak. Nedeni de şu...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana sorarsanız, bana göre, evet bir erken seçime gerek yok. Erken seçim de büyük bir ihtimalle olmayacaktır. Nedeni de şu: Tek başına hükümetler. Bütün bakanlar, kendilerine ait. Cumhurbaşkanı kendilerine ait. Hangi gerekçeyle gidecekler. İstedikleri yasayı çıkarıyorlar, istedikleri kararı alıyorlar. Hangi gerekçeyle erken seçime gidecekler. Evet oyu çıkarsa başkanın parlamentoyu fesih yetkisi var zaten. İstediği zaman, buyurun beyler hep beraber seçime gidiyoruz diyebilir." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı.


Öğüt: 'FETÖ ile Mücadele Bakanlığı' kurulmalı


Beş yıldızlı otelde korkutan yangın


"Referandumda oylanacak 16 maddede tehlikeli olan madde ne? Hayatımızın ya da ülkemizin geleceğini endişelendirecek bir madde var mı? Çünkü devletin üniter yapısı değişmeyecek, çünkü ilk 4 madde duruyor" şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:


"İlk dört madde demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin güvencesi olan madde. İlk dört madde, İstiklal Marşımızı tanımlıyor, başkentin Ankara olacağını söylüyor. Bayrağımızı tanımlıyor. İlk dört maddenin özü bu ama siz
başka maddelerde değişiklik yaparak ilk dört maddeyi biraz törpülemiş oluyorsunuz, işlevsiz hale getirmiş oluyorsunuz. Nedir bunlardan birisi; 'Demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir' diyoruz. Yani demokrasiyi vurguluyoruz. Demokrasinin özünü, ilk dört maddede sıralamış oluyoruz.


Şimdi eğer siz yaptığınız başka bir değişiklikle demokrasiyi askıya alacak düzenlemeleri yapabiliyorsanız ve bu yetkiyi verebiliyorsanız ilk maddedeki demokrasi sözcüğünü zayıflatmış olursunuz. Nedir o? Yeni modele göre sayın başkan, devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili tek başına kararname çıkarma hakkına sahip. Diyelim ki yeni bir vilayet kurulacak, nasıl kurulacak ve kim karar verir? TBMM. Yani 550 milletvekili bir araya geliyor ama hemen Meclis'te oylanmıyor, önce uzmanlık komisyonları var örneğin İçişleri Komisyonunda oturulur, konuşulur.


Bu konuyla ilgili sivil toplum örgütleri davet edilir, bu konuyla ilgili uzman kuruluşlar davet edilir, orada taslak olgunlaştırılır. Sonra genel kurula iner, genel kurulda görüşmeler yapılır, onanır ve kabul edildikten sonra cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girmiş olur. Yeni modelde bir kişi buna karar verecek. Örneğin diyecek ki Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'yi birleştirdim, buraya da bölge valisi tayin ettim. Bu doğru mudur? Oturup bunu düşünmek gerekiyor. Sandığa giden
gençlerimiz, sandığa giden çocuklarımız bunu düşünmeli."


"Peki Meclis ne işe yarıyor" şeklinde araya girilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Maaş alacak. Milletvekilleri maaş alacak." diye cevapladı.


"400 milletvekilini nereden bulacaksınız?"


"Freni olmayan bir otobüse, anneler çocuklarını bindirir mi?" diyen Kılıçdaroğlu, "Yeni modelde cumhurbaşkanının yargılanması için 400 milletvekilinin oyuna ihtiyaç var. Bugünkünden çok daha yüksek bir rakam. 400 millet vekilini nereden bulacaksınız? Zaten bir kısmı kendi partisinin milletvekili. 400 millet vekilini fiilen bulamıyorsunuz. Oldu, 400 milletvekili
dedi ki 'Yeter artık kardeşim, bu da gitsin yargılansın'... Nerede yargılanacak? Anayasa Mahkemesinde. Anayasa Mahkemesinin kaç üyesi var? 15 üyesi var. 15 üyesinin 12'sini kim tayin ediyor? Başkan. Yani kendi tayin ettiği hakimler,
kendisini yargılayacak. Burada adalet olur mu? Sizin bir davanız olur, diyelim, herhangi bir mahkemede görüşülüyor, siz dönüp şunu diyebilir misiniz 'Ben kendi hakimimi tayin edeyim ondan sonra ben yargılanayım' diyebilir misiniz?"
ifadelerini kullandı.


"Kuzu kuzu geldi..."


"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Gelmem diyordu kuzu kuzu geldi' dedi. Bu söyleme kızdınız mı?" şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır niye kızayım. Ben ne yaptığımı biliyorum. Ne düşündüğümü gayet iyi biliyorum. Ben ülkemi seviyorum. Ben hiçbir zaman kişisel çıkar peşinde koşmadım. Çocuklarımın çıkarı peşinde koşmadım. Benim için önemli olan bayraktır, önemli olan vatandır, önemli olan birlikte yaşama iradesini savunmaktır. Önemli olan demokrasidir. Önemli olan düşünce özgürlüğüdür. Benim için önemli olan budur ama onlar için önemli olan konular benim önemli saydığım konuların dışındaki konulardır." ifadelerini kullandı.


Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın tutuklanması


Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklanmasına ilişkin, "İsmi ABD'de düzenlenen iddianamede yer alıyordu. Niçin, ABD'ye gitmiş olabilir?" şeklindeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Emin olun bilmiyorum. Bu referandum süreci içinde sürekli Ankara dışında olduğumuz için gelen bazı kısıtlı bilgiler var. Savcının düzenlediği iddianame var. Gözaltına alma ve tutuklanma gerekçeleri var. Tablo biraz daha net ortaya çıkmadan bugünden bir yorum yapmak pek doğru değil, diye düşünüyorum ama tutuklanıyorsa eğer Türkiye'deki bir bankanın genel müdür yardımcısı Amerika'da, Rıza Sarraf olayı dolayısıyla tutuklanıyorsa, tabii doğal olarak bu, hepimizin dikkatini çekiyor." cevabını verdi.


"Erken seçime gerek yok"


Kılıçdaroğlu, "Evet ya da hayır da çıksa iddia ediliyor ki erken seçim olacak. Doğru mu?" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Erken seçim kararını TBMM verir. Yani bir kişi, erken seçime karar vermez, hayır çıktığı takdirde. TBMM'ye bir kanun teklifi veya kanun tasarısı gelir ya Bakanlar Kurulundan ya da iktidar partisinin milletvekilleri, bir kanun
teklifi verirler, erken seçim isterler, çoğunluk iktidar partisinde, arzu ederse parlamento iradesini o yönde ortaya koyarsa, erken seçim olur. Eğer parlamento iradesini aksi yönde ortaya koyarsa, erken seçim olmaz. Milletin vekilleri oturup, erken seçime gidip gitmeme konusunda kendi iradelerini ortaya koyacaklardır. Bana sorarsanız, bana göre, evet bir erken seçime gerek yok. Erken seçim de büyük bir ihtimalle olmayacaktır. Nedeni de şu: Tek başına hükümetler. Bütün bakanlar, kendilerine ait. Cumhurbaşkanı kendilerine ait. Hangi gerekçeyle gidecekler. İstedikleri yasayı çıkarıyorlar, istedikleri kararı alıyorlar. Hangi gerekçeyle erken seçime gidecekler. Evet oyu çıkarsa başkanın parlamentoyu fesih yetkisi var zaten. İstediği zaman, buyurun beyler hep beraber seçime gidiyoruz diyebilir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS