Kılıçdaroğlu'ndan Binali Yıldırım'a IŞİD'le ilgili 11 soru

Kılıçdaroğlu'ndan Binali Yıldırım'a IŞİD'le ilgili 11 soru

Kılıçdaroğlu'ndan Binali Yıldırım'a IŞİD'le ilgili 11 soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle IŞİD'le ilgili 11 soru yöneltti

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kılıçdaroğlu 78 milyon yurttaş adına bu sorulara yanıt istediğini belirterek, "Hazırladığım 11 soru var. Sayın Binali Yıldırım'ın önünde de bayram tatili ve uzun bir süre var. Ben bu 11 soruya yanıt istiyorum. Bu soruları, bu ülkede yaşayan ve terörden şikayet eden bütün vatandaşlarım adına soruyorum. Bu ülkenin insanları bu sorulara cevap bekliyor" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca TBMM'de muhalefet partilerinin IŞİD hakkında verdiği araştırma önergesinin AK Parti'nin oylarıyla reddedilmesi hakkında görüşünün sorulması üzerine "IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık vardır. Temel nedeni budur" diye konuştu.

Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili 13 kişi gözaltına alındı

"Ülkenin insanları bu sorulara cevap bekliyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Çoğulcu Demokrasi ve Parlamenter Sistem' konulu çalıştaya katıldı. Ankara'da düzenlenen hukuk çalıştayının açılışı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki canlı bomba saldırısıyla ilgili konuştu. Saldırıda yaşamlarını yitirenlere Allah'tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, 78 milyon yurttaş adına Başbakan Binali Yıldırım'a IŞİD'le ilgili 11 soru yöneltti. Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

"Sadece biz değil, bu ülkede yaşayan 78 milyon vatandaşımız terörden şikayetçi. Bu aşamada doğrudan hiçbir kişi, kurumu şikayet konusu etmeyeceğim. Sadece hazırladığım 11 soru var. Sayın Binali Yıldırım'ın önünde de bayram tatili ve uzun bir süre var. Ben bu 11 soruya yanıt istiyorum. Bu soruları, bu ülkede yaşayan ve terörden şikayet eden bütün vatandaşlarım adına soruyorum. Şu soru yersizdir, derse herhangi bir vatandaşım; emin olun o soruyu geri alacağım. Ama sorduğum sorular, doğru sorulardır. Bu ülkenin insanları bu sorulara cevap bekliyor. Ben de cevap bekliyorum. Beşikteki çocuk da simitçi de manav da herkes cevap bekliyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle yönelttiği 11 soru şöyle:

1) Musul Başkonsolosluğumuz basılıp, 49 vatandaşımız esir alınırken, hangi hükümet IŞİD'e terör örgütü demedi?

2) Hangi milletvekili 'PKK ve IŞİD terör örgütü değildir' dedi?

3) 'IŞİD iyi ki varsın Allah kurşununu azaltmasın' diyen kişi hangi partidendir?

4) IŞİD hangi iktidar döneminde Türkiye'de palazlandı ve korundu? Türkiye'nin 70 ilinden IŞİD'e katılım olduğu doğru mudur?

5) Suriye'deki çatışmalarda yaralanıp, Türkiye'ye tedavi için getirilen ve iyileştikten sonra tekrar Suriye'ye gönderilen IŞİD militanlarını hangi iktidar korudu, kol kanat gerdi?

6) Sadece Türkiye'de değil Suriye'de IŞİD'in de dahil olduğu cihatçı gruplara TIR'larla silah göndererek, onlara destek veren hangi hükümettir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7) IŞİD'in bir terör örgütü olduğunu Milli Güvenlik Kurulu ne zaman karara bağlamıştır? Milli Güvenlik Kurulu'nun böyle bir kararı var mıdır?

8) Türkiye'de hangi savcı IŞİD terör örgütüyle ilgili bir iddianame hazırladı? FETÖ için iddianame hazırlayan savcılık IŞİD için hangi gerekçeyle hazırlayamamaktadır? Burada bir parantez açayım, Ankara saldırısı için iddianame hazırlandı denebilir. Reyhanlı için hazırlandı denebilir. Niğde için hazırlandı denebilir. Ben IŞİD terör örgütünün tümü için neden şu ana kadar iddianame hazırlanamıyor; bunu soruyorum.

9) IŞİD terör örgütünün Türkiye lideri kimdir? Herkesin bildiği bu kişi nasıl oluyor da elini kolunu sallayarak, Türkiye'de gezebiliyor? Kim ya da kimler bu kişiyi koruyor?

10) IŞİD terör örgütünün son 1 yılda yaptığı eylemler sonucu yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Patlayan bu bombaların siyasi sorumlusu kim ya da kimlerdir?

11) Son patlayan bombayla ilgili olarak Sayın Başbakan yaptığı açıklamada 'Güvenlik zafiyeti yok' dedi. Güvenlik zafiyeti yoksa o zaman bir yönetim zafiyeti var, demektir. Sayın Başbakan bunu kabul ediyor mu?"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teröristlerin uyrukları tespit edildi

"Fırıldaklar sürekli görüş değiştirir"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftar programında Mavi Marmara saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada dile getirdiği "Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?" ifadesi ve Türkiye ile İsrail arasında imzalanan mutabakat üzerinden kendisine yönelik sözleri sorulan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biz Erdoğan'ın İsrail konusunda nasıl 180 derece çark ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bana hangi gerekçelerle çark ettiğini anlatması lazım. Düne kadar en ağır eleştirileri yapan, düne kadar bana 'Siz İsrail ağzıyla konuşuyorsunuz' diyen, ben 'Mavi Marmara'nın gönderilmesi doğru değildir' dediğim halde 'Hayır, biz bunu yapıyoruz. Arkasında duruyoruz ve göndereceğiz hatta insani yardım gönderip blokajı kaldırmak için Türk donanması da eşlik edecektir' diyen bir Cumhurbaşkanı, şimdi kalkmış 'Ben söylüyorum, sen anlamıyorsun' diyor bana. Ben gayet iyi seni anlıyorum ama sen çark ettiğin için, fırıldaklar biliyorsunuz sürekli görüş değiştirirler. Bu aynı zamanda narsist kişiliğe sahip olanların da genel bir tavrıdır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık var"

Meclis'te muhalefet partilerinin IŞİD hakkında verdiği araştırma önergesinin AK Parti'nin oylarıyla reddedilmesi hakkında görüşü sorulan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık vardır. Temel nedeni budur" yanıtını verdi.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber